Jaká je doba fixace u hypotéky?

Doba fixace je velmi důležitý parametr, který ovlivňuje nejen úrokovou sazbu, ale i flexibilitu hypotéky, a tím i Vaše další plány s nemovitostí.

Fixace u hypotéky je smluvní období, u kterého se po celou dobu jeho trvání nemění úroková sazba ani výška splátky Vašeho úvěru.


V současné době klienti uzavírají vedle standardní fixační doby na 5 let stále častěji i fixaci na 10 let. Důvodem jsou nejen velmi atraktivní úrokové sazby u hypoték, ale také předpoklad, že v nejbližších letech úrokové sazby porostou. MONETA nyní poskytuje fixace 1, 3, 5, 7 nebo 10 let.


Jakou dobu fixace zvolit?

Délka fixace je přímo vázaná na výši úroku. Obecně platí, že čím nižší úrok, tím delší doba fixace. Určitě se však nejedná o dramatický rozdíl – mezi hypotékou s fixací na 5 let a hypotékou fixovanou na 7 či 10 let je rozdíl zhruba 0,2 - 0,3 %.


Výhody a nevýhody kratší fixace

Mezi kratší doby fixace počítáme jakoukoliv dobu fixace do 5 let. Hlavní výhodou jsou nižší úrokové sazby než u delších dob fixace. Tato možnost je vhodná pro klienta, kterému nevadí změna výše splátky v budoucnu a chce si zachovat možnost vyšších předčasných splátek. Nevýhodou je nejistota ohledně výše úrokové sazby po skončení doby fixace.


Výhody a nevýhody delší fixace

Delší fixace je vhodná pro ty klienty, kteří si chtějí udržet stejnou úrokovou sazbu po dlouhou dobu. V současné době se úroková sazba drží relativně nízko, proto jsou stále populárnější hypotéky s fixací na 5 až 10 let. Tato možnost se vyplatí především klientům s konstantním růstem příjmů, kteří upřednostňují stejnou výši splátky a nepočítají s předčasným splacením hypotéky. Nevýhodou je to, že úrokové sazby jsou zde vyšší, než u hypoték s kratší dobou fixace.


Pokud máte s nemovitostí další plány nebo chcete úvěr zcela splatit, vyplatí se volit kratší dobu fixace. Na druhou stranu nemovitost můžete prodat i s hypotékou. Nový zákon definuje možný strop u poplatků za předčasné splacení hypotéky. V případě úplného doplacení hypotéky je ideální načasovat tento termín na konec fixace a banku o tom dopředu informovat.