Jaká je doba fixace u hypotéky?

Doba fixace je velmi důležitý parametr, který ovlivňuje nejen úrokovou sazbu, ale i flexibilitu hypotéky, a tím i Vaše další plány s nemovitostí.

Fixace u hypotéky je smluvní období, u kterého se po celou dobu jeho trvání nemění úroková sazba ani výška splátky Vašeho úvěru.


MONETA nyní poskytuje fixace na 1, 3, 5, 7 nebo 10 let.


Jakou dobu fixace zvolit?

Délka fixace je přímo vázaná na výši úroku. Obecně platí, že čím nižší úrok, tím delší doba fixace. Určitě se však nejedná o dramatický rozdíl – mezi hypotékou s fixací na 5 let a hypotékou fixovanou na 7 či 10 let je rozdíl zhruba 0,2 - 0,3 %.


Výhody a nevýhody kratší fixace

Mezi kratší doby fixace počítáme jakoukoliv dobu fixace do 5 let. Tato možnost je vhodná pro klienta, kterému nevadí změna výše splátky v budoucnu a chce si zachovat možnost vyšších předčasných splátek. Nevýhodou je nejistota ohledně výše úrokové sazby po skončení doby fixace.


Výhody a nevýhody delší fixace

Delší fixace je vhodná pro ty klienty, kteří si chtějí udržet stejnou úrokovou sazbu po dlouhou dobu. Tato možnost se vyplatí především klientům s konstantním růstem příjmů, kteří upřednostňují stejnou výši splátky a nepočítají s předčasným splacením hypotéky. Nevýhodou je možnost nižších sazeb na trhu v době probíhající delší fixace.

 

Pokud máte s nemovitostí další plány nebo chcete úvěr zcela splatit, vyplatí se volit kratší dobu fixace. V případě úplného doplacení hypotéky je ideální načasovat tento termín na konec fixace a banku o tom dopředu informovat.