Jak poslat peníze do zahraničí?

Nejjednodušší cesta, jak můžete poslat peníze do zahraničí, je bankovní převod.

Poslat peníze do zahraničí bankovním převodem můžete jednoduše v internetovém bankovnictví nebo na pobočce. Pro tento účel potřebujte znát banku a číslo účtu příjemce platby. Obvykle se číslo účtu zadává ve formátu IBAN, který v sobě již nese všechny potřebné identifikační údaje.


Typ převodu a poplatky se dále řídí tím, do jaké země, v jaké měně a výši platbu posíláte.


Pokud platba proběhne v rámci Evropského hospodářského prostoru (EHP) v měně EUR, bude zpracována jako SEPA platba. Mezi výhody SEPA plateb patří zejména jednoduchost zadání, rychlost zpracování a nižší poplatky v porovnání s klasickými zahraničními SWIFT platbami. Podmínkou je, aby banky příjemce i odesilatele uměly SEPA platbu zpracovat.


SEPA platbu můžete v MONETA Money Bank pohodlně zadat prostřednictvím Internet Banky. Na kartě Účty a transakce v levém menu zvolte Zahraniční platba. Jako typ příkazu k úhradě zvolte SEPA. Zadat SEPA platbu můžete také na každé pobočce MONETA Money Bank.


Pokud v rámci EHP posíláte platbu v jiné měně než v EUR nebo platbu směrujete mimo prostor EHP, nejedná se již o SEPA platbu, ale o klasickou zahraniční platbu. Ta je odesílána přes swiftové platební brány.


Také klasickou zahraniční platbu můžete zadat prostřednictvím Internet Banky. Na kartě Účty a transakce v levém menu tentokrát zvolte Zahraniční platba. Jako typ příkazu k úhradě nechte Zahraniční příkaz. Pokud posíláte platbu v rámci účtů MONETA Money Bank nebo chcete provést cizoměnový převod mezi vlastními účty, zvolte požadovanou variantu. Zadávání platebního příkazu tím se podstatně zkrátí. SWIFT kód MONETA Money Bank v ČR je AGBACZPP.