Jak obchodovat na burze?

Pokud chceme na burze obchodovat sami, je nezbytně nutné zvládnout základní principy obchodování (tradingu) a to, jak celý systém funguje.

Mnozí začátečníci se snaží tento krok přeskočit nebo zkrátit, ale to je velmi krátkozraký přístup. Pochopení základů obchodování na burze můžeme přirovnat k učení cizích jazyků. Pokud neovládáte základy, není možné pokročit dále a naučit se cizí jazyk na vysoké úrovni. Stejně tak nemůžeme očekávat, že bez důkladného osvojení si základů tradingu budeme na burze úspěšně obchodovat. Nejdříve je nutné přesně pochopit, co je to burza, jak funguje, jaké typy burz existují, s čím se na nich obchoduje, jak se tvoří ceny a kdo může na burze obchodovat. Dále je zapotřebí vědět, kdo je to broker, proč ho potřebujeme a jak vybrat toho správného v ČR nebo v zahraničí. Ještě před začátkem obchodování na burze nám musí být naprosto jasné, co je to obchodní pozice a kontrakt a jak je otvírat nebo uzavírat.


A tím se dostáváme k analýzám trhu. Pro obchodování na burze je nutná znalost fundamentální analýzy a jak ji provádět. Fundamentální analýza se také liší podle toho, jestli obchodujeme s měnami (Forex), akciemi, indexy či komoditami. Vedle fundamentální analýzy je důležitou kapitolou tradingu technická analýza a práce s grafy. Je třeba vědět, co jsou to trendové čáry, S/R úrovně, formace, indikátory a jak je používat. A nesmíme zapomenout na psychologii obchodování, která ovlivňuje výsledky obchodů. Další nutností je kvalitní risk management a dokonalé zvládnutí základní burzovní terminologie a znalost pojmů jako volume, volatilita, likvidita, limitní pohyby, expirace, RRR a další.


Takže jak začít s obchodováním na burze?
Pro úplný začátek je dobré si vyzkoušet obchodování na demo účtu, tím nic neriskujete ani neztratíte a zároveň se naučíte vše potřebné pro přímé obchodování na burze. Dalším krokem je výběr správného brokera, kterých jsou na trhu tisíce. Při jeho výběru musíte brát v potaz jeho pověst, licence, výše spreadu, funkčnost zákaznické podpory, kvalitu obchodní platformy nebo podporu českého jazyka. Musíte počítat s tím, že většina brokerů češtinu nepodporuje, pokud potřebujete brokera s češtinou, výběr budete mít omezený.