Co je to phishing?

Phishing (z anglického „fishing“ – česky rybaření) je praktika počítačových podvodníků, pomocí které se snaží z obětí vylákat citlivé informace jako například: hesla, údaje o platebních kartách, rodná čísla nebo čísla bankovních účtů.

Jak phishing funguje?
Útočníci se při rozesílání phishingových zpráv snaží vydávat za důvěryhodnou autoritu (např. banka, sociální sítě nebo státní organizace). Pokud Vám přijde zpráva, ve které Vás někdo vyzývá k aktualizaci, ověření nebo potvrzení informací o Vašem účtu, měli byste být velice obezřetní. Po kliknutí na odkaz v takovém e-mailu budete přesměrování na falešnou webovou stránku, na které budete vyzváni k zadání osobních údajů.

Jak odhalit pokus o phishing?
E-mailová zpráva může obsahovat oficiální logo dané organizace nebo další prvky legitimní komunikace a přesto se může jednat o phishing. Základní prevencí je obezřetnost. Níže naleznete několik rad, které Vám pomohou phishing rozpoznat.
- Zkontrolujte e-mailovou adresu ze které Vám zpráva přišla. Útočníci často spoléhají na to, že uživatelé nezkontrolují, kdo jim e-mail poslal. Dejte pozor i na drobné překlepy v adrese, například @rnoneta.cz.
- Velmi výhodná nabídka, zboží zadarmo nebo nový bohatý příbuzný z exotické země, to vše jsou lákadla typická pro phishing.
- Špatná čeština, gramatické chyby nebo nesmyslné věty jsou velmi často varovným signálem, že se jedná o podvodný e-mail.
- Přílišná naléhavost Vás také může upozornit, že se jedná o podvod. Útočníci se často snaží navodit dojem časové tísně a donutit Vás k akci co nejrychleji.

Nikdy nikomu nesdělujte svá hesla. Pamatujte, že MONETA Money Bank po Vás nikdy nebude chtít zadávat citlivé informace do e-mailu.

Obrana proti phishingovým útokům
Základní obranou proti phishingovým útokům je zvýšená pozornost a opatrnost uživatelů internetu. Další zásady bezpečnosti se dají shrnout následovně:
- K přístupu do internetového bankovnictví vždy využívejte známé a dobře zabezpečené přístroje.
- Nevyplňujte citlivé informace na nezabezpečených a veřejných internetových sítích.
- Pečlivě čtěte e-maily a zprávy, než na ně odpovíte nebo rozkliknete v nich obsažený odkaz.
- Raději vůbec neotvírejte přílohy nevyžádaných e-mailových zpráv.
- Nikdy neposkytujte důvěrné informace, hesla a přístupové údaje na sociálních sítích.
- Pravidelně aktualizujte svůj software a antivirový program.

 

Stále máte otázky?

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz? Napište nám.

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 hodnocení klienty 4,8/5