Co je penzijní fond?

Penzijní fond slouží ke spoření na důchod a zajištění odpovídajícího životního standardu i v důchodovém věku.

V ČR nyní existuje osm penzijních fondů, u kterých mají občané sjednáno penzijní připojištění se státním příspěvkem. Výběr penzijního fondu záleží především na investiční strategii, kterou fond nabízí a kterou si klient může zvolit na základě svého přístupu k riziku.

Penzijní fondy nabízejí tři základní druhy fondů:
- konzervativní
- vyvážené
- dynamické/růstové

Většina občanů ČR volí první variantu, ve které penzijní fond investuje převážně do státních dluhopisů a krátkodobých vkladů. Výnosy v těchto fondech jsou sice většinou nízké, ale stejně nízké je i riziko investice.

Konzervativní fondy jsou vhodné zejména pro klienty s kratší dobou do důchodového věku. V kratším horizontu na výsledcích fondu až tolik nezáleží, největší část výnosu tohoto spoření tvoří státní podpora, případně daňová úleva.
Vyvážené fondy nabízejí zdravý kompromis mezi výnosem a rizikem. Jejich portfolio se skládá z akciové a dluhopisové části.
Dynamické fondy jsou vhodné pro klienty, kteří jsou pro vyšší výnosy ochotni podstoupit vyšší riziko.

MONETA Money Bank nabízí ve spolupráci s NN Penzijní společností, a.s. penzijní fondy pro všechny tři typy investorů – konzervativní, vyvážený i růstový. Klienti si tak mohou zvolit penzijní fond přesně podle svých potřeb, možností a očekávání.

Stále máte otázky?

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz? Napište nám.

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 hodnocení klienty 4,8/5