Co je komodita?

Komodita je druh zboží, se kterým se obchoduje bez rozdílů na kvalitě a dodávky od různých dodavatelů jsou vzájemně zaměnitelné. Pokud bychom hledali synonyma pro výraz komodita, zřejmě nejblíže by bylo slovo surovina.

Komodity se vyrábějí v mnoha typech a za různou cenu. Typickou komoditou je například zlato nebo pšenice.

O komoditách hovoříme zejména u obchodu s různými surovinami a zemědělskými produkty.
Obchodování s komoditami (trading commodities) se také nazývá jako „termínové obchodování“ nebo častěji „futures trading“.

Na rozdíl například od akcií, kde se obchoduje s podíly konkrétní společnosti, jsou předmětem komoditního obchodování suroviny. S každou komoditou se pak obchoduje s určitým termínem dodání. Můžete si například již nyní koupit kukuřici s termínem dodání listopad příštího roku. Kupujete tak kukuřici, která ještě není vypěstovaná. Pokud ji nakoupíte, dodavatel je povinen Vám na základě smlouvy dodat do konce listopadu příštího roku dané množství kukuřice, které jste na základě uzavřené smlouvy povinen odebrat za předem dohodnutou cenu.

Cena komodit se odvíjí od mnoha různých faktorů. Jedním z hlavních je zájem kupce, tedy jaké množství a za jakou cenu je ochoten nakoupit. Rozhoduje ale i poptávka samotná, úroda, stav trhu a další. Jako příklad si můžeme uvést stížnosti zemědělců, kteří mluví o špatném počasí, nízké úrodě, ztrátách a podobně. Skutečnost je ale jiná. Pokud se kukuřice vypěstuje méně, než se čekalo, je dražší a zemědělci žádné velké ztráty neutrpí, pokud vůbec nějaké.

Jak se ceny komodit budou vyvíjet, zdaly budou stoupat nebo klesat, je jen otázkou spekulací. V mnoha případech je velmi příhodná znalost meteorologie a dalších věd. Možná největší následky mívá zdražení ropy. Musíme si připomenout, jak je dnes ropa důležitá. Objevuje se už i v potravinářství, kosmetickém průmyslu a samozřejmě i v dopravě. Zdražení ropy má tedy někdy dalekosáhlé důsledky a může být hodně nepříjemné.

 

Stále máte otázky?

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz? Napište nám.

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 hodnocení klienty 4,8/5