Kurzovní lístek

Jak číst kurzovní lístek?

Před odjezdem na dovolenou do zahraničí většina z nás míří do směnárny, aby si české koruny vyměnili za cizí měnu. Do středu Vašeho zájmů se tak dostane kurzovní lístek, který obsahuje spoustu pojmů, které mohou být dost matoucí.

Valuty a devizy

Při výměně české hotovosti za hotovost v jiné měně, je pro Vás důležitý kurz valut. Pojem valuty označuje peníze v hotovosti – mince a bankovky. Naopak kurz devíz se týká bezhotovostních transakcí, které se obvykle používají ke směnění většího obnosu. Devizy jsou jednoduše řečeno bezhotovostní forma peněz. Patří mezi ně například šek, dluhopis nebo směnka.

Prodej a nákup

Využijte online směnárnu

Výhodné směnné kurzy EUR a USD bez poplatků najdete v online směnárně MONETA Money Bank přímo ve Vaší Smart Bance.

Na kurzovním lístku jsou další dva pojmy „prodej“ a „nákup“. Hodí se mít na paměti, že banka kurzovní lístky píše ze svého pohledu. To znamená, že v situaci, kdy za české peníze chcete získat například eura Vás zajímá sloupec „prodej“. Banka Vám totiž cizí měnu prodává za tu českou.

Opačně funguje sloupec „nákup“. Ten Vás bude zajímat v případě, že budete chtít vyměnit cizí měnu za českou, protože banka od Vás cizí měnu koupí.

Kurz střed

Na kurzovním lístku je ještě jedno políčko – kurz střed. Částka v tomto poli značí kurz, kterým se přepočítají transakce, které v zahraničí uskutečníte platební kartou.

Tento článek je pouze informačního charakteru a obecné povahy a nezohledňuje individuální finanční a daňovou situaci určité osoby nebo subjektu. Informace uvedené v článku nejsou nezbytně vyčerpávající, úplné či aktualizované a můžou odkazovat na stránky jiných subjektů, nad nimiž MONETA Money Bank nemá kontrolu, proto vylučuje jakoukoli odpovědnost. Článek nelze považovat za odborné či právní poradenství. Aktuální produktové podmínky i sazebníky najdete vždy na příslušných stránkách webu. Informace k daním doporučujeme vždy ověřit na stránkách příslušných orgánů státní správy (daňový portál apod.).

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 hodnocení klienty 4,8/5