Zastarávající vybavení připravilo české malé a střední podniky o zakázky za 3,5 miliardy eur

Firmy připouštějí, že za uplynulých 12 měsíců je nevyhovující zařízení připravilo o zakázky v celkové výši téměř 3,5 mld. eur, v průměru o 15,4 tisíc eur na jeden podnik. Ukázal to pravidelný mezinárodní průzkum „Barometr kapitálových investic evropských malých a středních podniků“* realizovaný GE Capital EMEA. V porovnání se situací před půl rokem se objem ušlých příležitostí výrazně zvýšil - o 51 %.

„Aktuální průzkum potvrzuje, že investice do inovací a nových technologií neztrácejí význam ani v období ekonomické nejistoty. O tom, kdo získá klíčovou výhodu, může rozhodnout i relativně drobná investice do zařízení či vybavení firmy,“ říká Petr Gapko, hlavní ekonom GE Money Bank.

O možné zakázky přišla v posledních 12 měsících kvůli nevyhovujícímu vybavení každá čtvrtá firma. Nejvíce si dopad neuskutečněných investic uvědomují malé podniky s 10-49 zaměstnanci. Celá třetina jich připouští, že o zakázky přišly právě kvůli neuskutečněným investicím. Průměrně jim tak unikly objednávky v hodnotě přesahující 43 tisíc eur. V sousedním Polsku dopadli podnikatelé lépe, průměrná ztráta zakázek kvůli zastarávajícímu vybavení malých a středních podniků nepřesáhla 3 a půl tisíce eur na jednu firmu. Také malé a střední podniky v Maďarsku tratily méně než české, průměrná ztráta objednávek kvůli nerealizovaným investicím činila v Maďarsku přes 8 tisíc eur.

Západní Evropa dokázala ztráty snížit
Ztráty zakázek kvůli zastarávajícímu vybavení se týkají také západní Evropy. O celkem 52 mld. eur přišly v uplynulých měsících malé a střední firmy z Velké Británie, Německa, Francie a Itálie. Zatímco v Itálii v porovnání s posledním průzkumem situace zůstává obdobná, britským, francouzským i německým podnikatelům se podařilo objem zmařených obchodních příležitostí kvůli neuskutečněným investicím výrazně snížit, v Německu a Velké Británii dokonce o více než 50 %.

Průzkum CAPEX 2013

CAPEX 2013 – Průměrné ztráty malých a středních podniků kvůli nerealizovaným investicím v posledních 12 měsících

Pavel Zúbek,
tiskový mluvčí GE Money Bank


V případě zájmu o další informace kontaktujte, prosím:

Pavel Zúbek, mobil: +420 725 420 107, tel.: +420 224 442 120, e-mail: pavel.zubek@ge.com