Za vánoční dárky Češi letos utratí průměrně 6000 korun

Češi chtějí letos do vánočních dárků investovat o 400 korun více než před rokem. Jak ukázal aktuální průzkum GE Money Bank, lidé budou do vánočních dárků v letošním roce investovat v průměru asi 6000 Kč.

„Výsledky nového průzkum potvrdily lepšící se náladu spotřebitelů. Plánované investice do dárků v porovnání s loňskem stouply, snížil se však počet obdarovaných. Většina respondentů obdaruje maximálně 6 příbuzných či přátel,“ říká Josef Libertín, manažer Expres půjčky GE Money Bank.

Vanoční útrata Téměř dvě třetiny Čechů si jako pomyslnou laťku, kterou nechtějí při nakupování dárků překročit, stanovily 5000 Kč. „Čtvrtina lidí, oproti loňsku téměř dvojnásobný počet, plánuje vynaložit na dárky 5 až 10 tisíc korun. Každý desátý Čech předpokládá, že ho dárky vyjdou na více než 10 tisíc korun.,“ komentuje výsledky průzkumu Josef Libertín z GE Money Bank.

Více než 3000 korun na jídlo, pití a výzdobu

Nákupem dárků ale vánoční výdaje nekončí. Průměrné náklady na vánoční výzdobu, jídlo a pití dosáhnou v českých domácnostech asi 3200 Kč. Polovina lidí přitom neutratí více než 2000 Kč. Oproti loňsku se tyto výdaje příliš nemění, 81 % lidí chce udržet výlohy na stejné úrovni. Dárky i další vánoční zboží budou Češi většinou nakupovat za „hotové“.

Třetina účastníků průzkumu uvedla, že obdaruje čtyři až šest lidí, přitom 16 % lidí obdaruje maximálně tři blízké. Naproti tomu 28 % dotázaných dárky šetřit nebude a plánuje obdarovat více než deset osob. Většina Čechů obdaruje stejný počet lidí jako v loňském roce, jen zhruba každý desátý obdaruje o jednoho člověka méně. Pouze 2 % Čechů nebudou kupovat žádný dárek. Dvě pětiny Čechů podle průzkumu GE Money Bank z října 2014 nakupování dárků baví, další dvě pětiny ovšem jen v případě, že nakupují pro někoho, koho mají opravdu rádi.

Milada Franek,

tisková mluvčí GE Money Bank


V případě zájmu o další informace kontaktujte, prosím:

Milada Franek, mobil: +420 606 661 304, tel.: +420 224 446 011, e-mail: milada.franek@ge.com