V čele GE Money Bank Pieter van Groos

Gerard Ryan posílí GE v Garanti Bank v Turecku

Od 1. března dochází k zásadní změně na postu Country Managera GE Money pro ČR a SR a generálního ředitele GE Money Bank, a.s. Gerarda Ryana v obou těchto funkcích nahradí Pieter van Groos, který dosud působil jako generální ředitel GE Money Bank v Rakousku. Gerard Ryan byl povýšen na pozici finančního ředitele turecké Garanti Bank, v níž v loňském roce GE koupila více než čtvrtinový podíl.

Pieter van Groos
se stane novým předsedou představenstva a generálním ředitelem GE Money Bank (jmenování podléhá schválení ČNB) a jako nový Country Manager GE Money pro Českou republiku a Slovensko bude odpovídat za všechny společnosti působící v obou zemích, tedy za GE Money Bank, GE Money Multiservis a GE Money Auto.

„Jsem velmi rád, že mám možnost pracovat na jednom z nejdynamičtěji se rozvíjejících trhů, kde GE Money působí. Mým cílem je dále posílit naši pozici, především v oblasti spotřebitelských úvěrů, přímého bankovnictví a finančních služeb pro malé a střední podniky a zajistit, aby GE Money v České republice a na Slovensku byla i nadále vnímána všemi stávajícími a potenciálními zákazníky jako rychlá, flexibilní, jednoduchá a dostupná,“ řekl Pieter van Groos, nový Country Manager GE Money a generální ředitel GE Money Bank.

Pieter van Groos nastoupil do koncernu GE v roce 1998, kdy se stal zaměstnancem společnosti GE Plastics. Začal pracovat jako ředitel pro Business Development (rozšiřování podnikatelských aktivit). Brzy se stal generálním ředitelem společnosti Noryl a později společnosti Lexan a odpovídal také za produkt management na globální úrovni. V roce 2002 přešel do GE Equipment Management jako obchodní ředitel pro Střední Evropu. Později přešel do GE Consumer Finance, kde stál v čele integrace Service Bank a AllBank v Německu.

V roce 2004 byl Pieter van Groos jmenován generálním ředitelem GE Money Bank v Rakousku, kde společnost úspěšně restrukturalizoval a přivedl ji k ziskovosti. Dříve než začal pracovat v GE, působil Pieter čtyři roky v McKinsey a osm let u společnosti Esso/Exxon.

Pieter van Groos je Nizozemec, narodil se však v roce 1961 v britském Altrinchamu. Má akademický titul z práv a magisterský titul ekonomických věd z holandské Erasmus University. Kromě rodné holandštiny mluví také anglicky, německy, italsky a francouzsky. Mezi jeho koníčky patří cestování, kultura, hudba a sport - mimo jiné jachting a potápění.

Gerard Ryan působil v čele skupiny GE Money v ČR a SR a ve funkci předsedy představenstva a generálního ředitele GE Money Bank od roku 2002. Za téměř čtyři roky dokázala skupina GE Money pod jeho vedením dosáhnout velmi výrazných úspěchů - více než zdvojnásobila svůj zisk a dostala řadu ocenění pro své inovativní produkty. V roce 2003 získala GE Money Bank ocenění Nejlepší zaměstnavatel roku a před nedávnem se umístila na 1. místě mezi českými bankami podle TRIM Indexu (index hodnotící spokojenost bankovních klientů). GE Money je nyní předním poskytovatelem spotřebitelských úvěrů a upevnila svou pozici lídra jak na trhu splátkového prodeje tak na trhu financování ojetých vozidel.

Novým působištěm Gerarda Ryana bude turecká Garanti Bank, kde bude zastávat pozici finančního ředitele. Garanti Bank je třetí největší tureckou bankou, která své služby poskytuje více než pěti milionům klientů. Banka disponuje aktivy v hodnotě přesahující 25 miliard dolarů a její zisk před zdaněním v loňském roce dosáhl 750 milionů dolarů. GE v Garanti Bank v loňském roce koupila 25,5% podíl za 1,8 miliardy dolarů což představuje celosvětově největší jednorázovou investici do finančních služeb, kterou zatím GE Money učinila. Garanti Bank tak patří mezi klíčové investice GE Money, jedné z šesti divizí Nejobdivovanější firmy světa - General Electric.

„Příležitost podílet na rozvoji Garanti Bank byla pro mě obrovskou výzvou a já jsem ji rád přijal. Banka má velmi dobrou pozici na tureckém trhu a skvělý management vedený Ergunem Ozenem. Novou pozici vnímám především jako možnost uplatnit své bohaté zkušenosti z britského, českého a slovenského finančního trhu,“ řekl Gerard Ryan.


Eva Chaloupková,
tisková mluvčí GE Money Bank


* * *

GE (NYSE:GE) je diversifikovanou společností působící v oblasti vyspělých technologií, médií a finančních služeb. Své produkty a služby v oblastech od leteckých motorů, výroby energie, úpravy vody, bezpečnostních technologií, finančních služeb, zdravotnictví, televizního vysílání či výroby plastů poskytuje GE ve více než 100 zemích po celém světě a zaměstnává přitom více než 300 000 zaměstnanců. Více informací o GE můžete nalézt na www.ge.com.

GE Money se sídlem ve Stamfordu, USA je dceřinou společností GE a s aktivy ve výši 163 miliard USD je předním poskytovatelem úvěrových služeb spotřebitelům, maloobchodu a dealerům s automobily ve více než 47 zemích celého světa. Více jak 118 milionům klientů poskytuje kreditní karty, osobní půjčky, financování prodeje, půjčky na nákup
a leasing automobilů, hypoteční úvěry i pojištění úvěrů. V České republice je GE Money zastoupena: GE Money Bank, GE Money Auto a GE Money Multiservis.

Více informací na: www.gemoney.cz

* * *

Garanti Bank v Turecku byla založena v roce 1946 a v roce 1983 ji získala skupina Doguş Holding, která působí ve finančním sektoru, průmyslu a službách. Garanti Bank je třetí největší privátně vlastněnou bankou v Turecku. GECF získala od skupiny Doguş Grup 25.5% kmenových akcií Garanti Bank za cenu 1,556 miliardy USD a 49,2% zakladatelských akcií Garanti Bank za cenu 250 milionu USD. Celková cena dosáhla tedy 1,8 miliardy USD. Hodnota společnosti tak dosáhla 6,1 miliardy USD. Dnes je tržní hodnota Garanti Bank podstatně vyšší a dosahuje téměř 10 miliard USD.

Garanti Bank má přibližně 10 000 zaměstnanců a síť 420 poboček po celém Turecku, prostřednictvím které poskytuje bankovní služby a korporátní bankovnictví 5 milionům retailových a komerčních klientů. Je rovněž lídrem na trhu kreditních karet. Garanti Bank působí i na zahraničních trzích - má tři zámořské pobočky v Lucembursku, na Maltě a na Severním Kypru a dceřinné společnosti v Nizozemí (Garanti Bank International) a v Rusku (Garanti bank Moscow), Garanti je první a jedinou tureckou bankou, která má zastoupení v Číně.