Téměř polovina Čechů strávila letošní dovolenou v tuzemsku

Téměř 90 % Čechů se již někdy podívalo na dovolenou do zahraničí. Letošní dovolenou však strávili většinou v Čechách. Pokud ale cestují do zahraničí, drtivá většina používá k placení platební kartu a směňují si nejčastěji okolo 10 000 Kč, a to převážně ve směnárnách. Vychází to z prázdninového průzkumu, který uskutečnila GE Money Bank.

Přesto byla v letošním roce pro 47 % dotazovaných nejčastější volbou dovolená v tuzemsku, v letních měsících Češi často cestují do zahraničí. Tam se letos vydalo přes 34 % respondentů, kteří si nejčastěji vybírali Chorvatsko (14 %), Itálii nebo Řecko (9 %) a Slovensko s Tureckem (7,5 %). Téměř 19 % Čechů pak v letošním roce na dovolenou nevyrazilo. Klienti GE Money Bank nejčastěji se svojí platební kartou vyráželi do Chorvatska, kde oproti loňsku uskutečnili o 24 % více transakcí. Kartou GE Money Bank se ale letos platilo i na Fiji, v Číně, na Malvínách nebo v Austrálii.


Většina Čechů na dovolených v zahraničí využívá platební kartu (85 %). „Celých 46 % jako hlavní důvod uvádí flexibilitu, kterou jim platební karta přináší, a výhody při placení (17 %). Navíc od srpna mají klienti, kteří si nově pořídí kreditní kartu, všechny výběry touto kartou z bankomatů v zahraničí na tři měsíce zdarma,“ říká Milada Franek, tisková mluvčí GE Money Bank. Klienti GE Money Bank se také nemusí obávat ztráty či zneužití karty. „Na případnou ztrátu karty jsme připraveni. Banka monitoruje pohyb peněz na účtu klienta, a pokud se stane, že má klient v zahraničí nezvyklé transakce nebo nezvyklý počet transakcí, kontaktuje ho a zjistí, jestli je vše v pořádku a zda není jeho karta zneužívána,“ dodává Milada Franek. Mezi země s největším počtem transakcí kartou GE Money Bank patří Velká Británie, Německo, Lucembursko, Itálie, Slovensko a Polsko.


Pokud si Češi na cestu směňují peníze (92 % uvádí, že ano), více než 66 % případů využívá služby směnáren, protože je hodnotí jako nejvýhodnější (45 % z nich) nebo nejdostupnější (32 %). Druhou nejčastější volbou je výměna peněz přímo v bance, kterou využívá přes 21 % respondentů, 60 % z nich hodnotí výměnu v bance jako nejpohodlnější a také nejrychlejší (17 %). Další možnosti, jak si lidé obstarávají na cesty do zahraničí cizí měnu, jsou od přátel (7 %), od rodiny (5 %) anebo si vyměňují přímo v místě pobytu (1 %), ukázal průzkum GE Money Bank.

Nejvíce respondentů (57 %) si vyměňuje částku mezi 5 000 Kč a 10 000 Kč. Dalších 27 % směňuje do 5 000 Kč. Mezi 10 000 Kč a 15 000 Kč si vymění necelých 9 % dotazovaných a 6 % od 15 000 Kč do 25 000 Kč. S více než 25 000 Kč navštěvuje směnné místo pouze 1 % Čechů. Přestože si Češi vyměňují značné částky v hotovosti, při platbách kreditní kartou v zahraničí utratili klienti GE Money Bank o 21 % více a při platbách debetní kartou dokonce o 25 % více než loni.

Zabezpečení platebních karet

Kromě Fraud Monitoringu, kontroly nezvyklých transakcí v zahraničí, si může klient zablokovat nebo povolit možnost výběru v zahraničních bankomatech podle svých preferencí, a to i v průběhu dovolené prostřednictvím internetu nebo telefonicky. Pokud kartu ztratí, může ji na webu GE Money Bank pomocí internetového bankovnictví či po telefonu zablokovat úplně.

„Klientům doporučujeme brát si s sebou do zahraničí z důvodu praktičnosti minimálně dvě platební karty. Pokud by došlo k mechanickému poškození jedné z nich, je dobré mít finanční rezervu u náhradního účtu. Ideální je mít jednu debetní k jejich účtu a jednu kreditní, která není vázána k účtu, tudíž je vhodnější k platbám na internetu a v zahraničí,“ doplňuje Milada Franek.

 

Milada Franek,

tisková mluvčí GE Money Bank


V případě zájmu o další informace kontaktujte, prosím:

Milada Franek, mobil: +420 606 661 304, tel.: +420 224 446 011, e-mail: milada.franek@ge.com

Lucie Policarová, mobil +420 724 557 221, tel: +420 224 442 389, e-mail: lucie.policarova@ge.com

nebo Servis pro media na www.gemoney.cz.