Skupina Dogus Group a divize GE Consumer Finance dosáhly konečné dohody o partnerství v rámci turecké banky Garanti


Partnerství vytvoří v tureckém bankovnictví novou, moderní sílu

Společnosti Dogus Holding A.S a GE Consumer Finance (GECF), globální divize společnosti General Electric Company (NYSE: GE), oznámily 25. srpna, že dosáhly dohody, podle níž GECF získá 25,5% podíl ve třetí největší soukromé bance Turecka - Garanti Bank.


Transakce podléhá schválení regulačních orgánů a očekává se, že bude završena ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku.

Podle podmínek smlouvy získá GECF od skupiny Dogus Group 25,5 % kmenových akcií Garanti Bank za hotovostní úhradu ve výši 1,556 mld. dolarů. Za těchto podmínek je hodnota 100 % kmenového kapitálu Garanti Bank ceněna na 6,1 mld. dolarů. GECF navíc odkoupí 49,2 % akcií zakladatelů Garanti Bank za hotovostní úhradu ve výši 250 mil. dolarů. Ve smlouvě se obě strany dohodly na vytvoření rovnocenného partnerství. Předsedou představenstva zůstane Ferit F. Sahenk, předseda představenstva a generální ředitel Dogus Group, a Ergun Ozen zůstane prezidentem a generálním ředitelem Garanti Bank.

Banka Garanti poskytuje v Turecku služby pěti milionům zákazníků prostřednictvím sítě 419 poboček po celé zemi. Od roku 2002 dosáhla banka průměrného ročního tempa růstu o 15 % v počtu zákazníků, o 20 % v objemu půjček, o 19 % ve vkladech v tureckých lirách, průměrné roční tempo růstu čistého zisku dosáhlo v tomto období 68 %. Bilanční suma k 30. červnu 2005 činila 24,9 mld. dolarů, celková výše půjček 11,3 mld. dolarů a celková výše vkladů 15,4 mld. dolarů.

Transakce se uskutečňuje v souladu s hlavním cílem GECF rozšiřovat své pole působnosti v celé Evropě a zejména na jejích rychle se rozvíjejících trzích. Banka Garanti podniká nejen v Turecku, kde sídlí, ale také v Rusku, Rumunsku a Nizozemsku. Obě společnosti oznámily, že posoudí příležitosti pro strategické společné podniky na těchto i dalších trzích.

Společnost GE působí v Turecku od roku 1948 a dnes zde podniká v řadě oborů včetně vyspělých technologií, jako je výroba a vývoj leteckých motorů. Společnosti Dogus Group a GE jsou již navzájem spřízněny prostřednictvím tureckého televizního kanálu CNBC-e vlastněného Dogus Group, který je součástí sítě CNBC.

Ferit F. Sahenk ze společnosti Dogus Group ke smlouvě uvedl: „Naše společnosti jsou si v mnohém podobné. Obě dokázaly, že umějí přivést podnikání k růstu, a obě jsou vybudovány na pevných základech. Pro obě jsou základními hodnotami transparentnost a poctivost. Společnost Dogus je hrdá na to, že dokázala u firmy s globálním rozsahem vyvolat zájem o takto významnou investici v Turecku, a jsme přesvědčeni, že ta se stane východiskem pro přilákání dalších zahraničních investic do naší země.“

Dan O’Connor, prezident a generální ředitel GECF Europe, k transakci uvedl: „Tato investice pro nás představuje vynikající příležitost ke strategickému růstu na důležitém evropském trhu. Naše globální zkušenosti ve spojení se znalostí trhu a zkušenými týmy manažerů společností Dogus a Garanti nám okamžitě zaručí významnou pozici v rychle rostoucím tureckém odvětví bankovnictví a finančních služeb. Díky vysoce kvalifikované pracovní síle, vynikající technické infrastruktuře a rozsáhlé distribuční síti představuje banka Garanti silný základ pro další růst.“

Ergun Ozen ze společnosti Garanti Bank řekl: „Zavedené hodnoty, silné vedení a znalost regionu, jimiž přispívá Dogus Group, ve spojení s globálními zkušenostmi GE posílí schopnosti banky Garanti při zavádění nových produktů a služeb.“

Podle podmínek transakce a v souladu s předpisy tureckého regulátora kapitálových trhů Capital Markets Board bude po získání souhlasu regulačního orgánu nutno vyhlásit povinnou nabídku odkupu pro akcionáře z řad veřejnosti.

Finanční skupina GE Consumer Finance/GE Money působí v České republice prostřednictvím společností GE Money Bank, GE Money Multiservis a GE Money Auto. GE Money Bank patří mezi nejvýznamnější banky v oblasti spotřebitelských úvěrů a podle počtu klientů, šíře pobočkové sítě, sítě bankomatů atd. je čtvrtou největší bankou na českém trhu. Významné místo má GE Money Bank v ČR i v přímém bankovnictvím či hypotékách. Vedle GE Money Bank působí v České republice také GE Money Multiservis, největší společnost splátkového prodeje na trhu, a GE Money Auto, která je lídrem trhu v oblasti financování ojetých automobilů.

* * *

GE (NYSE:GE) je diversifikovanou společností působící v oblasti vyspělých technologií, médií a finančních služeb. Své produkty a služby v oblastech od leteckých motorů, výroby energie, úpravy vody, bezpečnostních technologií, finančních služeb, zdravotnictví, televizního vysílání či výroby plastů poskytuje GE ve více než 100 zemích po celém světě a zaměstnává přitom více než 300 000 zaměstnanců. Více informací o GE můžete nalézt na www.ge.com.

GE Money se sídlem ve Stamfordu, USA je dceřinou společností GE a s aktivy ve výši téměř 125 miliard USD je předním poskytovatelem úvěrových služeb spotřebitelům, maloobchodu a dealerům s automobily ve více než 47 zemích celého světa. Více jak 118 milionům klientů poskytuje kreditní karty, osobní půjčky, financování prodeje, půjčky na nákup a leasing automobilů, hypoteční úvěry i pojištění úvěrů.


DALŠÍ INFORMACE:

GE Consumer Finance, USA
Bob Rendine
VP, Global Communications
GE Consumer Finance
Tel: 1-203-585-2084
Email: robert.rendine@ge.com <mailto:robert.rendine@ge.com>

GE Consumer Finance, Evropa
Hugh Gillanders
VP, Communications
GE Consumer Finance - Europe
+353-87-2568347
Email: Hugh.gillanders@ge.com <mailto:Hugh.gillanders@ge.com>

Dogus Group
Semih Yalman
Chief Communication Officer
Dogus Group
+90 533 242 5678
+90 212 335 3101
+90 212 335 3108
e-mail: Syalman@dogusgrubu.com.tr <mailto:Syalman@dogusgrubu.com.tr>