Rozumět penězům se budou žáci učit poprvé v Letní škole

O pobyt v přírodě s řadou hravě pojatých vzdělávacích workshopů na téma finance a internet rozšířil svůj program vzdělávací projekt Rozumíme penězům. Soutěž škol zapojených do projektu o účast na Letní škole má své vítěze. Předmětem zápolení žáků bylo zpracování průzkumu na téma internetových nákupů. Odměnu získají čtyři vítězné třídy s celkem více než devadesáti dětmi. První Letní škola probíhá od 6. do 10. června díky finanční podpoře nadace GE Foundation. Organizačně akci zajistí 40 dobrovolníků z řad zaměstnanců GE Money Bank.

„Úkolem žáků ze tříd, které se přihlásily do soutěže o pobyt na Letní škole Rozumíme penězům, bylo zpracovat dotazníkové šetření k tématu nakupování přes internet. Výsledky průzkumu představili na veřejném setkání odborné porotě a svým rodičům. Při hodnocení prezentací u čtyř vítězných tříd odborníci ocenili především kreativní pojetí průzkumu,“
přibližuje soutěž Stanislava Křížová, manažerka projektu Rozumíme penězům. Pavel Zúbek, tiskový mluvčí GE Money Bank k tomu dodává: „Na Letní škole čeká žáky hravý program zaměřený na finanční vzdělávání ale i osobnostní a sociální rozvoj a samozřejmě množství volnočasových aktivit. Odborný i zábavný program zajistí kromě zkušených pedagogů také dobrovolníci z řad zaměstnanců GE Money Bank.“

Stále rostoucí úloha internetu projevující se také v nakupování a správě osobních financí dala podnět k výběru tématu soutěže mezi třídami a provázet bude i náplň Letní školy. Soutěže se zúčastnilo 9 škol z Plzeňského a Středočeského kraje, z nichž vybrala hodnotící porota podle daných kritérií vítězné třídy z 28. ZŠ Plzeň (Rodinná 39), ZŠ Hrádek u Rokycan (Chylická 189), ZŠ Ch. G. Masarykové Lány (Školní 93) a ZŠ Kralupy nad Vltavou (Revoluční 682).

Praktická výuka na Letní škole

Kromě témat internetového nakupování, odpovědného nakládání s penězi a bezpečného používání internetu nebudou na Letní škole chybět ani foto a video dílny nebo workshopy na sociální média. Výuka na Letní škole bude probíhat praktickou formou příběhu postav z učebnice projektu, které řeší reálné problémy. Žáci budou hledat odpovědi na otázky těchto postav z reálného života a v závěrečné prezentaci jim budou radit, jak by se měly zachovat. Další outdoorové aktivity se zaměří na osobnostně sociální rozvoj dětí.

O projektu Rozumíme penězům

Projekt v současnosti probíhá v šesti krajích na více než 70 školách. Vedle základních škol v kraji Středočeském, Plzeňském, Libereckém, Pardubickém a v kraji Vysočina, letos se začíná realizovat také v Praze. Realizátorem projektu Rozumíme penězům, jehož cílem je zvýšení finanční gramotnosti školáků, je občanské sdružení AISIS, finančním expertem a jedním z myšlenkových otců projektu je GE Money Bank. Cílovou skupinou projektu jsou především žáci základních škol ve věku 11 - 15 let a jejich učitelé. Záměrem je naučit děti základům zodpovědného přístupu ke správě osobních financí. Dosud jím prošlo přes 3000 žáků.
Samotný projekt je podporován z fondů Evropské unie.Pražským školám je nabízen zdarma díky financování GE Money Bank. Letní školu projektu Rozumíme penězům finančně podporuje nadace GE Foundation. Více informací najdete na www.rozumimepenezum.cz.


Stanislava Křížová,
manažerka projektu Rozumíme penězům, občanské sdružení AISIS

Pavel Zúbek,

tiskový mluvčí GE Money Bank