Průzkum: Chalupy letos čekají velké rekonstrukce, někteří Češi budou investovat statisíce korun

70 % českých chatařů a chalupářů chystá na letošní rok velké investice. Přibližně 70 % utratí za rekonstrukce více než 25 000 Kč. Nejčastěji budou investice směrovat na úpravy interiéru a novou výmalbu. Pětina chalupářů si na rekonstrukce půjčí. Ukázal to aktuální průzkum GE Money Bank.

Interiér, nová střecha nebo zateplení. To všechno plánují čeští chalupáři v letošním roce koupit nebo zrekonstruovat. Přes 90 % majitelů objektů pro rodinnou rekreaci plánuje investovat více než 10 000 Kč. Nejvíce z nich, přes 40 %, se zaměří na náročnou přestavbu interiérů, jako jsou příčky, krovy nebo schody. Dalších téměř 30 % se chystá na opravu střechy a přibližně 25 % bude zateplovat nebo izolovat celou chalupu. Tyto rekonstrukce spolknou méně než 25 000 Kč v 30 % případů. V téměř 50 % zainvestují částku od 25 000 Kč do 100 000 Kč a ve více než 20 % případů se investice vyšplhají dokonce na více než 100 000 korun.

Chalupy letos čekají velké rekonstrukce.

„Češi tráví na chalupách hodně času a logicky chtějí, aby to bylo co nejpříjemnější místo,“ říká Milada Franek, tisková mluvčí GE Money Bank. „Letos se do oprav a zvelebování pustí opravdu ve velkém. Náš průzkum ukázal, že se téměř polovina českých chalupářů vrhne hned do několika velkých oprav najednou,“ doplňuje Milada Franek.

Ani menší úpravy nebudou chybět

Vedle velkých rekonstrukcí se čeští chataři a chalupáři chystají i na drobnější opravy. Nejvíce z nich bude letos natírat a malovat (69 %). Přes 37 % z dotazovaných odpovědělo, že má v plánu opravu nebo stavbu nového plotu. Další nejčastěji plánovanou rekonstrukcí je úprava osvětlení, na kterou se chystá téměř 30 % chalupářů. Přibližně 20 % se pak chystá na opravu nebo výměnu oken, podlah či okapů.

Nový gril i nábytek

Tím však podle průzkumu GE Money Bank investice českých chalupářů letos nekončí. Necelých 75 % z nich plánuje nákup nového vybavení do domku nebo na zahradu. Ze zahradního vybavení si více než 25 % dotázaných v letošním roce vybere ke koupi nový gril a dalších 22 % obohatí zahradu u chalupy o nový nábytek. K chatě nebo rodinnému domu v tuzemsku patři často i bazén, který si letos pořídí dalších 15 % respondentů. Necelých 25 % dotazovaných se také chystá na nákup nových spotřebičů do chalupy a v neposlední řadě si 21 % pořídí nábytek do interiéru.

Investice pokryje půjčka

Pokud jde o celkovou výši investic, tak téměř 53 % z chalupářů bude v letošním roce investovat do rekreačních objektů méně než 50 000 Kč. Druhá polovina chalupářů ovšem sáhne do kapsy mnohem hlouběji. Na 25 % vlastníků rekreačních objektů uskuteční investice ve výši od 50 000 Kč do 100 000 Kč. Dalších 14 % pak vloží do rekonstrukce mezi 100 000 Kč a 250 000 Kč. Posledních 8 % z dotázaných plánuje, že nové investice budou dokonce vyšší než čtvrt milionu korun.

„Pro financování letošních investic se pětina chalupářů chystá si peníze půjčit. Z průzkumu vyplynulo, že téměř 70 % z nich by nejraději využilo běžný spotřebitelský úvěr,“ říká Milada Franek. „V případě náročnějších rekonstrukcí se nicméně může stát, že náklady na renovaci budou vyšší, než se původně očekávalo. Pro podobné situace je proto potřeba počítat s finanční rezervou, kterou nabízí například revolvingová půjčka Expres Plus od GE Money Bank,“ dodává Milada Franek.

Chalupy letos čekají velké rekonstrukce.

Expres Plus

Půjčka Expres Plus nabízí klientům finanční rezervu a možnost půjčovat si opakovaně bez nutnosti opětovného schvalování. Hlavní výhodou této nezajištěné spotřebitelské půjčky až ve výši 300 000 Kč je možnost si kdykoliv bez dalšího schvalování znovu půjčit již splacenou část. Možnou součástí půjčky je také rezerva ve výši až 25 %, kterou mohou klienti kdykoliv využít. Například k půjčce 80 000 Kč je tak možné získat rezervu až 20 000 Kč.

Expres Plus jako vůbec první bankovní spotřebitelská splátková půjčka v Česku umožňuje zákazníkům také výběr peněz z bankomatů a přímé platby u obchodníků a na internetu. To vše díky Kartě k Expres Plus. Na rozdíl od debetní karty klient čerpá peníze přímo z úvěru. Platí v ČR i v zahraničí a na rozdíl od kreditní karty je určená zejména k větším nákupům.

 

Milada Franek,

tisková mluvčí GE Money Bank


 

V případě zájmu o další informace kontaktujte, prosím:

Milada Franek, mobil: +420 606 661 304, tel.: +420 224 446 011, e-mail: milada.franek@ge.com

Lucie Policarová, mobil +420 724 557 221, tel: +420 224 442 389, e-mail: lucie.policarova@ge.com

nebo Servis pro media na www.gemoney.cz.