Průzkum: Češi milují svoje zahrádky, na jaře do nich investují tisíce korun

Hobbymarkety a zahradnictví praskají ve švech. 40 % Čechů totiž letos na jaře investuje do svých zahrad a zahrádek vice než vloni. Jak ukázal dubnový průzkum GE Money Bank, čtvrtina majitelů zahrad a zahrádek je připravená od března do června utratit za svého koníčka vice než 10 000 Kč. Nejčastěji budou kupovat užitkové a okrasné rostliny, naopak vůbec nejvíc peněz půjde na zahradní nábytek, do skleníků nebo bazénů.

Kolik celkově zahrádkáři na jaře utratí?

Investice do zahrádek, ať už u domu nebo chalupy, plánuje celkem 94 % zahrádkářů. Téměř polovina lidí (48 %) věří, že jejich jarní výdaje do zahrádky nepřekročí 5000 Kč. 25 % chce investovat částku ve výši 5 001 – 10 000 Kč. Investice v rozmezí 10 001 až 20 000 Kč plánuje 19 % majitelů zahrádek, 8 % už teď očekává výdaje přes 20 000 Kč. Zatímco 15 % zahrádkářů chce letos na jaře šetřit a svoje výdaje oproti loňsku snížit, celkem 40 % lidí má letos se zahrádkou velké plány a výdaje oproti loňsku bude ještě zvyšovat,“ říká Milada Franek, tisková mluvčí GE Money Bank Zbylých 45 % zahrádkářů chce udržet zhruba stejné výdaje jako před rokem.

Rostliny? Češi berou hlavně užitkové

Nejvíce lidí na jaře investuje do užitkových rostlin, ty si na svoji zahrádku pořídí celkem 76 % dotázaných. Okrasné rostliny nebo sukulenty jsou hned v závěsu, těch se dočká celkem 70 % zahrádek. Zájem je také o ovocné stromky nebo okrasné stromky či keře, ty chce pořídit shodně 38 % zahrádkářů. Téměř čtvrtina zahrádek (23 %) se dočká letos nového trávníku nebo alespoň jeho rekultivace.

Pokud jde o náklady na rostliny nebo stromky, polovina zahrádkářů předpokládá, že bude investovat maximálně 1 000 Kč. 30 % majitelů zahrádek počítá s výdaji mezi 1 001 a 2 000 Kč a jen 20 % z nich očekává, že vloží do zeleně více než 2 000 Kč.

Mnohem větší výdaje si ovšem vyžádá zahradní vybavení. Hned 30 % Čechů, kteří pečují o zahrádky, do něj letos na jaře investuje přes 5 000 Kč. Zahrádkáři podle všeho očekávají krásné jaro a léto, protože hned třetina z nich (32 %) bude nakupovat nový zahradní nábytek”, dodává Milada Franek. 23 % koupí nebo zvelebí pergolu nebo jiný příštřešek. 14 % respondentů vloží peníze do skleníků a foliovníků. Zájem je také o bazény (investuje 17 % majitelů zahrádek) a zahradní domky a kůlny (10 %). 5 % zahrádkářů bude investovat také do zahradního jezírka.

České trávníky se dočkají nových sekaček

Nemalé investice poputují letos také do zahradní techniky. 25 % zahrádkářů letos na jaře obnovuje zahradní nářadí a náčiní. 20 % koupí novou sekačku, a to nejčastěji benzinovou. 10 % majitelů zahrádek chce investovat do křovinořezů a necelých 5 % bude kupovat vertikutátory na údržbu trávníku. Zhruba polovina lidí žádné nákupy techniky nyní neplánuje. Čtvrtina lidí chce investovat, ale nepřekročit 5 000 Kč. Poslední čtvrtina je připravená na investice, které budou dokonce větší než 5 000 Kč.

Výdaje na zahrádky a zahrady tvoří na jaře podstatnou část rodinných rozpočtů. Zatímco 43 % zahrádkářů dokáže výdaje od března do června udržet pod 5 % měsíčního rodinného rozpočtu, 33 % domácností dá na zahrádky až 10 % rozpočtu a celých 24 % lidí vloží do svých zahrádek na jaře přes 10 % z celkového měsíčního rozpočtu své rodiny.

Zahrádkaření pokryjeme z výplaty, občas se hodí i půjčka

Většině Čechů stačí na výdaje na zahrádkaření výplata nebo vlastní úspory. Každý desátý musí nicméně podle průzkumu GE Money Bank sáhnout po kreditní kartě nebo po půjčce. Většina zahrádkářů kupuje vybavení i rostliny postupně. Pokud si půjčují, musejí volit půjčku tak, aby si v případě potřeby mohli část peněz dočerpat také později

Řešením je revolvingová půjčka, jako například Expres Plus od GE Money Bank. Ta klientům nabízí finanční rezervu a možnost půjčovat si opakovaně bez nutnosti opětovného schvalování. Hlavní výhodou této nezajištěné spotřebitelské půjčky až ve výši 300 000 Kč je možnost si kdykoliv bez dalšího schvalování znovu půjčit již splacenou část. Možnou součástí půjčky je také rezerva ve výši až 25 %, kterou mohou klienti kdykoliv využít. Například k půjčce 80 000 Kč je tak možné získat rezervu až 20 000 Kč.

Expres Plus jako vůbec první bankovní spotřebitelská splátková půjčka v Česku umožňuje zákazníkům také výběr peněz z bankomatů a přímé platby u obchodníků a na internetu. To vše díky Kartě k Expres Plus, první kartě k úvěrovému účtu na českém bankovním trhu. Na rozdíl od debetní karty klient čerpá peníze přímo z úvěru. Platí v ČR i v zahraničí a na rozdíl od kreditní karty je určená zejména k větším nákupům. Výběr z bankomatu i platba kartou jsou zpoplatněny 89 Kč.

 

Milada Franek,

tisková mluvčí GE Money Bank


 

V případě zájmu o další informace kontaktujte, prosím:

Milada Franek, mobil: +420 606 661 304, tel.: +420 224 446 011, e-mail: milada.franek@ge.com

Lucie Policarová, mobil +420 724 557 221, tel: +420 224 442 389, e-mail: lucie.policarova@ge.com

nebo Servis pro media na www.gemoney.cz.