Program stipendií nadace GE poprvé představen v České republice


Nadace GE Foundation ocenila 15 vynikajících studentů z pěti českých vysokých škol

Nadace GE Foundation a Institut mezinárodního vzdělávání (Institute of International Education - IIE) dnes oznámily vítěze programu nadačních stipendií "GE Foundation Scholar-Leaders Program" na slavnostním vyhlášení výsledků v Praze. Vyhlášení výsledků, jež se konalo v rezidenci velvyslance USA, poskytlo podporu velvyslanectví USA v Praze. V průběhu vyhlášení předal Leslaw Kuzaj, regionální ředitel GE pro Polsko, ČR, Slovensko a Litvu, ocenění 15 vynikajícím studentům z pěti českých vysokých škol. Vysokoškolští studenti získali stipendia za studijní výsledky a projevený talent k vedení. Kromě Leslawa Kuzaje ke studentům a hostům promluvili mj. i William J. Cabaniss (velvyslanec USA v ČR) a Eva Snopková (zástupkyně Americké obchodní komory).


Program GE Foundation Scholar-Leaders je prvním vysokoškolským programem svého druhu ve střední a východní Evropě a prvním stipendijním programem nadace GE Foundation v Evropě. Po úspěchu prvního podobného programu v Maďarsku v roce 2003 oznámil IIE v roce 2004 první vítěze programu v Polsku a letos v ČR. Loni také představil další nové a moderní stipendijní programy nadace GE Foundation v Německu a Velké Británii.

Tyto stipendijní programy sponzoruje charitativní organizace společnosti General Electric, nadace GE Foundation, v rámci firemních charitativních iniciativ společnosti GE na celém světě. Nadace GE Foundation přispívá na rozvoj zemí či měst, kde společnost GE podniká. " Společnost GE považuje vzdělávání za jednu z nejdůležitějších zájmových oblastí, protože kvalita vzdělání celoživotně rozšiřuje příležitosti. To přispívá k rozvoji kvalitních a rozmanitých pracovních sil a občanů, což významně ovlivňuje budoucnost země či regionu. Jsem velmi hrdý na způsob, jakým se tento program ve střední Evropě rozběhl, a na to, že se za posledních pár let stal ve svém oboru regionálním standardem. Kromě finanční podpory čelní představitelé společnosti GE věnují rozvoji těchto studentů i svůj čas a energii. Tento program také přispívá k utváření středoevropské sítě mladých polských, českých a maďarských intelektuálů, což je nový fenomén, který je pro rozvoj našeho regionu životně důležitý," prohlásil Leslaw Kuzaj při předávání cen.

Program GE Foundation Scholar-Leaders byl vytvořen v rámci partnerství s Institutem mezinárodního vzdělávání (IIE), přední neziskovou mezinárodní vzdělávací organizací, jejíž evropské zastoupení sídlí v Budapešti. Program byl v ČR představen na podzim roku 2004 na pěti českých vysokých školách: VUT Brno, ČVUT Praha, VŠZ Praha, na Masarykově univerzitě v Brně a VŠB - Technické univerzitě Ostrava. Program je určen pro studenty třetích ročníků oborů ekonomie, managementu, inženýrství a technologií.

Nezávislá výběrová komise každoročně z rozmanité a konkurenceschopné skupiny přihlášených vybírá patnáct vítězů. Vítězi se stávají vynikající vysokoškolští studenti, kteří si ocenění zaslouží spojením vynikajících studijních výsledků, pozoruhodných mimoškolních aktivit (např. účast na studentských či obecních aktivitách) a vůdcovského potenciálu ve svých budoucích oborech činnosti i ve svých společenstvích. Stipendisté získávají roční stipendium ve výši 1200 dolarů na zbývající tři roky studia a možnost zúčastnit se každoročního letního semináře v Maďarsku. Letos se společného letního semináře v Budapešti zúčastní 89 českých, polských a maďarských stipendistů. "Toto stipendium je určeno k rozvoji vůdcovského potenciálu zúčastněných studentů a k tomu, aby přispívalo k rozvoji pracovních sil v ČR schopných prosadit se v mezinárodním měřítku. Program nabízí podporu studentům, kteří se stanou vůdci nejen ve svých profesích, ale i ve smyslu společenské zodpovědnosti. Letní semináře v Budapešti navíc slouží jako fórum, v jehož rámci mohou čeští, polští a maďarští studenti vytvářet svoji vlastní mezinárodní síť, zejména v kontextu nedávného přistoupení těchto tří zemí k EU," prohlásil Christopher Medalis, ředitel evropského zastoupení IIE.

Tito nadějní studenti se na každoročním letním regionálním semináři získají zasvěcený pohled na problematiku zaměstnanosti a fungování společnosti GE, a také výhody do začátku své budoucí kariéry. Seminář vedou zástupci vedení General Electric a renomovaní představitelé nejrůznějších oborů. "Letošní seminář překonal moje očekávání. Mohli jsme strávit celý den s manažery z GE a ptát se jich na věci o GE, na které bychom se jinak nikdy zeptat nemohli. Měli jsme také jeden den věnovaný budování týmu, což byla skvělá zkušenost - mohli jsme se tak navzájem opravdu dobře poznat a také se naučit spolupracovat. Těším se na příští letní seminář," řekla jedna z vítězů prvního ročníku v Maďarsku, Katalin Perjés.

Vítězové programu nadačních stipendií "GE Foundation Scholar-Leaders Program" z ČR

Magdalena
Blattná, VŠZ Praha
Hana Kostelníková
, TU Ostrava
David Koudela
, ČVUT Praha
Pavel Krump
, VŠZ Praha
Ladislav Ruttkay
, VUT Brno
Patricie Satrapová
, VŠZ Praha
Tomáš Škereň
, ČVUT Praha
Jan Štěpánek
, VŠZ Praha
Marie Těhlová
, ČVUT Praha
Markéta Tejklová
, VŠZ Praha
Jiří Tobola
, VUT Brno
Miroslav Urbánek
, ČVUT Praha
Vojtěch Votoček
, ČVUT Praha
Martin Žadník
, VUT Brno
Marek Žídek,
VUT Brno

Další informace o tomto programu stipendií a dalších programech podporovaných nadací GE Foundation v Evropě naleznete na adrese www.iie.hu/gescholarships.html
* * *

GE Foundation

www.gefoundation.com

Rozšiřovat příležitosti ke vzdělávání


Při svém založení před více než 50 lety nadace GE Foundation stanovila, že jejím hlavním zaměřením budou příležitosti ke vzdělávání, čímž uznala důležitost investic do kvalitního vzdělání pracovníků a občanů. Dnes je potřeba kvalitního vzdělání naléhavější než kdy jindy - proto, že vzdělávání přispívá k vytváření celoživotních příležitostí jednotlivce, i jako důležitý sociální a ekonomický imperativ. Historické zaměření nadace přerostlo ve snahu o nalézání, rozvíjení a podporu vysoce účinných programů a iniciativ, jejichž cílem je zlepšit přístup, rovnocennost a kvalitu vzdělání ve společenstvích GE na celém světě.

GE Česká republika

www.gemoney.cz <>
, www.ge.com
GE, nejvýše ceněná společnost světa, v České republice působí a úspěšně se rozvíjí od roku 1990. GE je diverzifikovanou společností v oborech technologií, služeb a finančnictví a jejím cílem je vytvářet produkty, které zlepšují kvalitu života. Od leteckých motorů a energetiky přes finanční služby, lékařské zobrazovací přístroje, televizní programy až po plasty, společnost GE podniká ve více než 100 zemích a zaměstnává přes 315 000 lidí na celém světě. Klíčem k úspěchu GE je firemní kultura, jež podporuje partnerství s českými podniky, místními společenstvími, podnikatelskými a vědeckými institucemi a vládou. V ČR je přítomno všech 11 hlavních divizí GE, které zaměstnávají přes 3000 osob. Největší společností skupiny GE v ČR je GE Money Bank, součást divize GE Money, která nabízí řadu finančních služeb a produktů na celém světě.

Institut mezinárodního vzdělávání

www.iie.org; www.iie.hu

Otevíráme mysl světu

Institut mezinárodního vzdělávání je agenturou s nejrozsáhlejšími zkušenostmi v oblasti vyššího vzdělání a výměny odborníků na světě. IIE je nezávislou neziskovou organizací, která je na předním místě v mezinárodní výměně lidí a myšlenek, a funguje v globálním měřítku od roku 1919. IIE každoročně připravuje a realizuje více než 250 programů studia a vzdělávání pro více než 20 000 studentů, školitelů, mladých odborníků a frekventantů ze všech oborů na celém světě, které jsou financovány z vládních i soukromých zdrojů. IIE zahájil svoje první vzdělávací programy v Evropě v roce 1919 a od roku 1990, kdy bylo založeno jeho budapešťské zastoupení, slouží Evropě přímo odtud. Institut se zaměřuje na obor vyššího vzdělávání, správu stipendijních programů a hodnocení anglického jazyka ve 30 zemích.

V případě zájmu o další informace kontaktujte, prosím:

Valéria Szabó
, Program Coordinator
Institute of International Education
(36 1) 472 2257, gefoundation@iie.hu

Jan Hainz
, tiskový mluvčí GE Money
Tel.: +420 224 442 011, mobil: +420 602 621 877, e-mail: jan.hainz@ge.com