Program Rozumíme penězům učí prvňáčky, jak správně hospodařit s penězi

S nástupem do první třídy začne většina dětí dostávat i své první kapesné. Jak s ním naloží? Budou s ním umět správně hospodařit? Pomoci jim může od září 2013 povinná výuka finanční gramotnosti, kde se začnou učit správnému přístupu k penězům i malí školáci. V Plzeňském kraji se do projektu Finanční gramotnost pro 1. stupeň zapojilo osm základních a mateřských škol. Pro výuku si vybraly program Rozumíme penězům, který podporuje společnost GE Money Bank a zastává roli finančního experta. Realizátorem projektu je občanské sdružení AISIS.

Do projektu Finanční gramotnosti pro 1. stupeň se plzeňské školy zapojily letos v březnu. Z dostupných výukových programů na českém trhu si vybraly program Rozumíme penězům, podle něhož vyučují žáky druhého stupně již od roku 2009. Školou, která výuku Rozumíme penězům iniciovala, je Základní a mateřská škola Chanovice. „Zdálo se nám přirozené začít již u prvňáčků, a proto jsme se do projektu Finanční gramotnost pro 1. stupeň zapojili. Jsme přesvědčeni, že je to pro všechny – žáky i učitele – užitečné, praktické, pro život potřebné,“ říká Mgr. Eva Smolíková, ředitelka ZŠ a MŠ Chanovice. „ A teď nás těší, že se nám podařilo mít náskok před rozhodnutím MŠMT, které povinnou výuku finanční gramotnosti na základních školách zavádí od září 2013,“ doplňuje ředitelka školy.

Výukový program Rozumíme penězům pro první stupeň začíná u základních pojmů a operací, které se týkají financí. „Témata jsou propojena s motivačními příběhy malého Adama, který žáky po celou dobu provází, a spolu s ním žáci řeší konkrétní finanční situace, s nimiž se denně setkávají. Například jak si ušetřit na dárky k Vánocům, kolik stojí školní potřeby, zkontrolovat si nákup a přepočítat drobné a další,“ vysvětluje projektová manažerka AISIS Stanislava Křížová.

O projektu Rozumíme penězům v Plzeňském kraji

Sedm škol v Plzeňském kraji zapojených do Finanční gramotnosti pro 1. stupeň
• ZŠ a MŠ Plzeň-Božkov, Vřesinská 17
• ZŠ a MŠ Hrádek
• ZŠ a MŠ Stod
• 1. ZŠ Plzeň, Západní 18
• 26. ZŠ Plzeň
• 28. ZŠ Plzeň, Rodinná 39
• 31. ZŠ Plzeň, E. Krásnohorské 10

Základní a mateřská škola Chanovice získala dotaci k zajištění projektu Finanční gramotnost pro 1. stupeň z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR ve výši 2,3 miliony korun. Projekt zahájila společně s dalšími 7 školami 1. března 2013 a poběží do 28. února 2015.

Úvodní jednodenní školení pro 40 pedagogů se uskuteční letos v dubnu a květnu, ve školním roce 2013/2014 pak cyklus tří třídenních seminářů, kdy se začne s výukou i mezi školáky. V rámci projektu absolvuje celkem 530 žáků 24 projektových dní, zaměřených nejen na finanční gramotnost, ale také rozvoj klíčových dovedností.

O projektu Rozumíme penězům v České republice

• Výuka finanční gramotnosti podle programu Rozumíme penězům probíhá aktuálně na 94 základních školách v osmi krajích ČR: Středočeském, Plzeňském, Libereckém, Pardubickém, Královéhradeckém, v kraji Vysočina, v Praze a nyní také ve Zlínském kraji.
• Tvůrcem programu Rozumíme penězům je občanské sdružení AISIS, finančním expertem a jedním z autorů projektu je GE Money Bank.
• Cílovou skupinou jsou hlavně žáci základních škol a jejich učitelé.
• Záměrem projektu je zvýšení finanční gramotnosti školáků; snahou je naučit děti základům zodpovědného přístupu ke správě osobních financí. Dosud jím prošlo přes 11 000 žáků a finančními experty z banky bylo proškoleno téměř 2 000 učitelů.

Školy, které podle programu učí, se sdružují v Klubu Rozumíme penězům. Klub školám nabízí průběžnou podporu pro výuku finanční gramotnosti a to jak po stránce metodické, tak odborné. V rámci Klubu jsou pro pedagogy a jejich žáky realizovány další vzdělávací akce. Klub Rozumíme penězům finančně podporuje GE Money Bank, realizaci vzdělávání zajišťuje AISIS, o.s.

Projekt Rozumíme penězům je podporován z fondů Evropské unie, státního rozpočtu ČR a ze zdrojů GE Money Bank – ta finančně podporuje například aktivity Klubu Rozumíme penězům. Více informací najdete na www.rozumimepenezum.cz.


V případě zájmu o další informace kontaktujte, prosím:

Markétu Vaňkovou, manažerku společenské odpovědnosti GE Money Bank,
e-mail: marketa.vankova@ge.com, tel: 602 587 001