Podle průzkumu GE Money Bank utratí lidé v povánočních výprodejích více než loni

 

Muži se chystají utratit téměř dvakrát více než ženy
Lidé plánují utratit v povánočních výprodejích průměrně 5 293 korun, což je o 750 korun více než loni. V letošním roce se hned po skončení svátků na nákupy chystají téměř dvě třetiny Čechů, to odpovídá stejné části veřejnosti jako loni. Podle průzkumu GE Money Bank plánují nakoupit nejčastěji oblečení, boty a elektroniku. Platebních karet k úhradě povánočních nákupů využijí dvě pětiny respondentů.

„Podle našich průzkumů se ukazuje, že lidé před Vánocemi i po Vánocích utratí více než minulý rok. Nárůst v povánočních nákupech je ale výrazně vyšší. Češi dnes častěji své nákupy odkládají až po vánočních svátcích, chtějí tak využít povánočních slev a ušetřit v nich tisíce korun. Každý rok zaznamenáváme v lednu zvýšený počet nákupů hrazených kreditní kartou, protože řada lidí chce využít povánoční slevy. Očekáváme, že tomu bude letos stejně a zvýšený počet nákupů placených kreditní kartou se bude pohybovat v řádu 15 %. Nárůst počtu transakcí v této době svědčí o tom, že lidé využívají kreditní karty jako finanční rezervu,“ říká Jarmila Kowolowská, manažerka kreditních karet GE Money Bank.

Při povánočních výprodejích utratí muži v průměru 6 551 korun, zatímco ženy pouze 3 898 korun. Tento velký rozdíl je způsoben hlavně druhem zboží, které muži a ženy nakupují. Zatímco muži nakupují hlavně elektroniku, kterou využívá celá rodina, ženy nakupují drogerii či oblečení pro sebe.

GE Money Bank se zajímala také o způsoby plateb za nákupy v povánočních slevách. Platební kartou bude své povánoční nákupy platit 40 % respondentů, přičemž v Praze je toto procento ještě výrazně vyšší (50 %). Přesto lidé stále nejčastěji využijí hotovost. Osm z 10 lidí bude platit hotově. Každý čtvrtý pak k placení využije převodu z účtu.

V povánočních slevách Češi chtějí koupit oblečení a boty
Při svých povánočních nákupech budou lidé vybírat nejčastěji oblečení, v průzkumu to uvedlo 45 % dotázaných. Ve slevách nakoupí boty 28 % respondentů. Každý desátý Čech plánuje pořídit elektroniku jako televizi, DVD, nebo rádio. Ještě vyšší zájem o elektroniku je v Plzeňském a Moravskoslezském kraji, kde se chystá na nákup elektroniky 23 % respondentů. Počítač nebo notebook se chystá koupit 8 % populace.

S MoneyCard lze ušetřit
V povánočních slevách Češi plánují pořídit spíše dražší věci, které jsou zlevněny až o tisíce korun. Ušetřit v těchto slevách mohou díky kreditní kartě MoneyCard, se kterou si budou moci pořídit zboží až do hodnoty 150 000 korun v případě MoneyCard Gratis a MoneyCard Plus nebo do 300 000 korun v případě MoneyCard Gold. Klienti, kteří podepíší smlouvu do konce roku, budou mít po dobu 6 měsíců nulové úročení.

Lidé využívají povánoční slevy ve velkém, což svědčí o tom, že vyhledávají výhodné nákupy. Je také proto zájem o kreditní karty, které poskytují za nákupy odměnu. Svědčí o tom také velká obliba kreditních karet MoneyCard, jejichž součást je i věrnostní program bene+, který odměňuje za každý nákup. V rámci tohoto programu vrací GE Money Bank vrací klientům, vlastnící MoneyCard Plus a MoneyCard Gold, 1 % z ceny každého nákupu zpět na účet. U partnerů věrnostního programu bene+ je to pak dokonce odměna až 10 % (u gold bene+ až 20 %). Aktuální seznam partnerů lze nalézt na beneplus.cz.

Exkluzivní průzkum GE Money Bank proběhl letos během října na reprezentativním vzorku dospělé populace v České republice (1592 respondentů). Průzkum pro GE Money Bank provedla společnost STEM/MARK.

Pavel Zúbek
tiskový mluvčí GE Money Bank