Placení kartami na dovolené: zájem roste

Léto už klepe na dveře a stejně jako každý rok vyrazí během prázdnin statisíce Čechů do zahraničí, kde utratí miliony korun za služby a nákupy všeho druhu. Stále častěji většinu výdajů hradí platebními kartami, které získaly popularitu zejména díky možnosti platit rychle a jednoduše. Placení kartou je navíc díky řadě nástrojů MONETA Money Bank bezpečné. Stačí dodržet pár jednoduchých zásad.

„Naši klienti zaplatili během července a srpna za rok 2015 kartami v zahraničí více než 480 milionů korun. V letošním létě navíc očekáváme objem utracených peněz ještě vyšší,“ říká Iva Štylerová, ředitelka retailových produktů MONETA Money Bank, a dodává: „Našim klientům proto vždy doporučujeme cestovat do zahraničí s minimálně dvěma platebními kartami. Pokud se jedna z karet poškodí, je dobré mít finanční rezervu na druhém účtu. Nejlepší tedy je, aby si klienti vzali jednu debetní kartu ke svému bankovnímu účtu a kreditní kartu, která není vázaná k jejich účtu a je vhodnější k platbám přes internet a v cizině.“

V zahraničí je bezesporu bezpečnější platit kartou než vybírat peníze z bankomatu. „Při cestách do některých regionů, kde nejsou moderní platební metody dobře dostupné, je tedy důležité mít s sebou i dostatečně velkou hotovost. Její výše záleží zejména na destinaci, do které se klient chystá. V dubnu letošního roku navíc MONETA Money Bank přestavila novou kreditní kartu MoneyCard Smart, na které jsou výběry ze zahraničních bankomatů ještě výhodnější než při použití debetní karty,“ říká Iva Štylerová.

Bezpečnostní nástroje chrání před možným zneužitím karty

MONETA Money Bank nabízí k platebním kartám mnoho bezpečnostních výhod. Banka v rámci Fraud Monitoringu neustále sleduje pohyb peněz na účtech svých klientů. Pokud mají experti banky podezření na zneužití karty, klienta kontaktují a zjistí, jestli je vše v pořádku. Proto je pro banku velmi důležité, aby měla vždy aktuální telefonní spojení na klienta. Přesto je potřeba dbát při platbě kartou bezpečnosti a nedávat kartu z ruky, případně nedovolit, aby ji někdo odnesl k terminálu mimo dohled.

Fraud Monitoring také pomáhá zabránit možnému zneužití platebních karet, tzv. skimmingu, který podvodně kopíruje údaje z platební karty při výběrech z bankomatů. Banka má proto z bezpečnostního hlediska povolené výběry z bankomatů pouze v zemích Evropské unie a několika dalších vybraných států. V případě, že klienti MONETA Money Bank cestují do země, kde není výběr primárně povolen, musí si nastavit výběry z bankomatů individuálně. Svoje preferenci si klienti mohou změnit i v průběhu dovolené, a to prostřednictvím internetu nebo telefonicky.

Banka také nabízí různé druhy pojištění karty, a to například proti krádeži karty či jejímu zneužití. „Při ztrátě či krádeži karty je důležité, aby nás klienti vždy okamžitě kontaktovali, a my kartu ihned zablokujeme. Na tyto případy jsme dobře připraveni,“ říká Iva Štylerová.

Klienti MONETA Money Bank mají plně pod kontrolou i platební metodu MO/TO (Mail Order / Telephone Order). Ta se nejčastěji používá při platbách v chytrých telefonech nebo při telefonické objednávce u dopravních společností, při rezervacích v hotelech apod. Jediné, co klienti k platbě potřebují, jsou číselné údaje z platební karty. Platby MO/TO jsou při vydání karty neaktivní. Držitelé karet si je mohou snadno povolit nebo opět zakázat přes internetbanking či zákaznický servis.

Více podrobností k bezpečnosti platebních karet MONETA Money Bank naleznete zde: www.moneta.cz/lide/karty/bezpecnost

 

 

Milada Veselá

tisková mluvčí MONETA Money Bank


V případě zájmu o další informace kontaktujte, prosím:

Milada Veselá, mobil: +420 606 661 304, tel.: +420 224 446 011, e-mail: milada.vesela@moneta.cz

Lucie Policarová, mobil +420 724 557 221, tel: +420 224 442 389, e-mail: lucie.policarova@moneta.cz

nebo Servis pro média na www.moneta.cz.