Nevídané sportovní výkony nevidomých byly k vidění na závodech „Nekoukej a lez O. K!“

Lezecké závody nevidomých s názvem Nekoukej a lez O. K! proběhly v neděli 6. dubna 2014 v prostorách lezeckého centra SmíchOFF v Praze 5 a přinesly mnoho nevídaných sportovních výkonů. Utkalo se v nich celkem deset tříčlenných týmů, které se skládaly z nevidomého a vidomého dospělého a dítěte. I vidomí soutěžící lezli po umělé lezecké stěně se zakrytýma očima.

Za vznikem těchto nevšedních závodů stojí dobrovolnická organizace GE Volunteers společně s lezeckým centrem SmíchOFF a jejich snaha tento adrenalinový sport přiblížit ještě více lidem. Díky jejich iniciativě se vytvořila skupinka nevidomých nadšenců, pro které se stalo zdolat horolezeckou stěnu skutečnou výzvou a speciální závody „Nekoukej a lez O. K!“ představují vyvrcholení jejich několikaměsíčních příprav a usilovného tréninku.

„Jsme si vědomi, jak je důležité respektovat své okolí a být prospěšní společnosti, ve které žijeme. Proto má dobrovolnická organizace GE Volunteers klíčové místo v našich aktivitách společenské odpovědnosti. Srdcem i hnacím motorem je celá řada dobrovolníků, kteří se rekrutují z řad našich zaměstnanců, ale i jejich rodinných příslušníků a přátel, a kteří mimo své pracovní povinnosti věnují svou energii a čas organizaci a aktivnímu zapojení se do dobrovolnických aktivit,“ popisuje organizaci Markéta Vaňková, manažerka společenské odpovědnosti GE Money Bank.

Závody měly mezi komunitou nevidomých skutečně velký ohlas a už brzy začnou opět trénovat na jejich další ročník. „Lezení je pro mě úžasnou kombinací velkého soustředění na polohu vlastního těla na jedné straně a síly na straně druhé. Když jsem na lezecké stěně, jsem vlastním pánem se svobodným rozhodováním a je pouze na mě, zda si nechám někým vidícím radit nebo budu spoléhat pouze na své instinkty,“ říká jeden z nevidomých účastníků závodu Jiří Mojžíšek, který se mimo lezení zabývá i dalšími sporty, například lukostřelbou.

Markéta Vaňková

manažerka společenské odpovědnosti GE Money Bank


V případě zájmu o další informace kontaktujte, prosím:

Markéta Vaňková, manažerka společenské odpovědnosti GE Money Bank, tel.: 602 587 001, e-mail: marketa.vankova@ge.com