Koupit auto chce v následujících dvou letech 39 % Čechů

Dvě a více aut na domácnost brzy nebude výjimka

Koupit si automobil plánují v příštích dvou letech čtyři z deseti lidí v Česku. V průměru za něj utratí zhruba 183 tisíc korun. Vyplynulo to z exkluzivního průzkumu GE Money Auto, který proběhl současně v pěti evropských zemích.

Osobní automobil má nyní v zemi téměř každá domácnost a jejich počet stále roste. „Stále větší počet českých rodin má dvě a více aut a tento trend se bude prosazovat i nadále. Postupně se přibližujeme sousednímu Německu, kde již polovina lidí žije v domácnosti s dvěma auty,“ Milan Beutl, generální ředitel GE Money Auto.

Podle odborníků GE Money Auto roste zájem o nákup aut zejména ze dvou důvodů. Především dochází k postupnému obnovování vozového parku, který je v České republice stále velmi zastaralý, neboť průměrný věk auta dosahuje téměř 14 let. Kromě stáří současného vozu je dalším důvodem k nákupu auta potřeba využívat více aut v rámci jedné domácnosti. „Rovněž se zvyšuje životní úroveň obyvatelstva a auta se stávají cenově čím dál dostupnější. Navíc se stále rozšiřují i nabídky společností na financování automobilů za velice příznivých podmínek,“ komentoval Jan Hrubý, marketingový ředitel GE Money Auto.

Jaká auta si plánují Češi koupit
Při nákupu auta budou Češi i nadále dávat přednost koupi ojetého vozu před novým. Přes 60 procent z nich totiž uvažuje koupit si ojetinu nebo zánovní vůz. Do nového vozu chce určitě investovat jen 11 % těch, kteří o koupi auta uvažují, dalších 26 % z nich tuto možnost ještě zvažuje. Preferovanou značkou zůstává i pro příští období Škoda, kterou si plánují pořídit čtyři z deseti dotázaných, kteří koupi auta zamýšlejí.

Jak budou Češi nákup financovat
Průzkum potvrdil, že hlavním zdrojem financování aut jsou vlastní úspory. Takto chtějí koupit auto dvě třetiny z těch, kteří nákup auta plánují nebo teprve zvažují. Nicméně se nejedná o jediný zdroj financování. Zkušenosti GE Money Auto ukazují, že Češi dávají přednost možnosti splatit část ceny auta z vlastních úspor a na zbytek si půjčit od bank, leasingem nebo půjčkou přímo u prodejce. O těchto způsobech financování uvažuje téměř 70 % zájemců o pořízení auta.

Kolik chtějí Češi měsíčně splácet?
Nejdůležitějším kritériem, podle kterého se Češi při výběru půjčky na auto rozhodují, je skutečnost, kolik nakonec přeplatí. Podle toho se rozhoduje 40 procent zájemců o koupi auta. Pro další třetinu je důležitá výše měsíční splátky. Téměř 80 procent zájemců o auto chce splácet částku do 5 tisíc korun měsíčně, každý třetí chce přitom splácet jen do 2500 korun za měsíc. V průměru jsou Češi uvažující o koupi auta ochotni zaplatit za půjčku na auto 3750 korun měsíčně.

Exkluzivní průzkum GE Money proběhl letos v lednu a únoru mezi respondenty v České republice, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Německu, na reprezentativním vzorku dospělé populace. Průzkum pro GE Money provedla společnost TNS AISA.

Markéta Dvořáčková,
tisková mluvčí GE Money Auto