Každý druhý Čech se v životě ocitl ve finanční tísni

S půjčováním má zkušenost 80 % Čechů

Polovina Čechů ve svém životě zažila finanční nouzi. Vyplývá to z výsledků exkluzivního výzkumu GE Money Bank, podle kterého si zároveň 8 z 10 Čechů minimálně jednou v životě půjčilo peníze. První půjčku přitom stihl každý druhý Čech ještě před dosažením dvaceti let věku.

„Průzkum GE Money Bank ukázal, že půjčování je v rámci české populace běžnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Hned 82 % Čechů si již někdy v minulosti půjčilo peníze, ať už od přátel nebo přímo od banky,“ říká Monika Kubovcová, ředitelka úvěrových produktů GE Money Bank. Zároveň upozorňuje, že každý druhý Čech se někdy ve svém životě dostal do finanční krize. Riziková hranice nečekaných výdajů, které vážně narušují rodinný rozpočet, se pro třetinu Čechů pohybuje v rozmezí od 10 do 50 tisíc korun, ale pro další třetinu z nás je dokonce do 10 tisíc korun,“ dodává Monika Kubovcová.

Menší částky v řádu několika stovek či tisíců korun si Češi nejčastěji půjčují od svých známých nebo přátel. Naopak v situaci, kdy si lidé potřebují půjčit vyšší sumu, se 6 z 10 Čechů obrací přímo na banku. Od finančních institucí si nejčastěji půjčujeme na koupi nemovitosti, automobilu nebo na rekonstrukci či vybavení domácnosti.

Muži si poprvé půjčují na pivo, ženy na bydlení
Polovina dospělé populace si svou první částku půjčila již před 20. rokem svého věku. V mladistvém období si přitom častěji půjčují muži (56 %) než ženy (46 %). Zatímco u mužů se jednalo nejčastěji o půjčku na občerstvení v restauraci (18 %), ženy si půjčovaly na vybavení bytu (20 %). „Velmi časté jsou u mužů také půjčky na auta či spotřební elektroniku. Naopak ženy se někdy neváhají zadlužit kvůli oblečení a obuvi,“ říká Monika Kubovcová.

Půjčka není riziko
Přestože se životní standard v základě většině lidí po využití půjčky nezměnil, každý pátý Čech podle výsledků průzkumu GE Money Bank zaznamenal ve svém životě pozitivní změny. Většinou se jednalo o získání nového bydlení, vylepšení stávajícího bydlení nebo nákup osobního automobilu. Jako negativní jev spojený s půjčkou většina lidí uvádí vyšší rodinné výdaje spojené s hrazením měsíčních splátek úvěru.


PŘÍLOHY:

Graf 1: Jaká byla nejvyšší částka, kterou jste si půjčil/a?

Graf 2: Na co jste si poprvé půjčil/a?

Exkluzivní průzkum GE Money Bank proběhl letos během února na reprezentativním vzorku dospělé populace v České republice. Průzkum pro GE Money Bank provedla společnost Ipsos Tambor.

Markéta Dvořáčková,
tisková mluvčí GE Money Bank