GE Money Bank pomohla na svět další bioplynové stanici

Zemědělská bioplynka v Lípě zahajuje provoz

Provoz nové zemědělské bioplynové stanice v Lípě u Havlíčkova Brodu dnes slavnostně zahájili představitelé GE Money Bank, Zemědělské Akciové Společnosti Lípa a hlavního dodavatele, společnosti EnviTec Biogas Central Europe. Kromě dodávky elektřiny do sítě bude stanice, jejíž instalovaný elektrický výkon činí 526 kW, zásobovat tepelnou energií obecní objekty.

GE Money Bank je dlouhodobě jedničkou ve financování zemědělců na českém trhu a v rámci své celosvětové iniciativy Ecomagination se specializuje na ekologicky šetrné projekty vedoucí k energetickým úsporám a využití obnovitelných energetických zdrojů. S financováním bioplynových stanic začala jako jedna z prvních českých bank a co do počtu podpořených projektů se řadí k nejzkušenějším.

„Bioplynová stanice v Lípě je v našem portfoliu již šestou v pořadí uvedenou do provozu a dalších 9 námi financovaných stanic se nachází v různém stádiu výstavby,“ uvedla Eva Dubovská, manažerka sektoru ekoenergie GE Money Bank, a dodala: „V podpoře projektů využívajících obnovitelné zdroje energie vidíme obrovský potenciál a snažíme se klientům nabídnout nejen financování, ale také odborné poradenství a pomoc při přípravě projektu a získání dotace.“

Bioplynová stanice (BPS) v Lípě patří Zemědělské Akciové Společnosti Lípa, která za účelem jejího provozování založila dceřinou firmu Blogas s.r.o. Instalovaný elektrický výkon nové BPS činí 526 kW a k výrobě energie bude sloužit zejména kukuřičná siláž a hovězí kejda. Kromě elektřiny do sítě bude stanice zásobovat teplem obecní budovy.

„Investici do bioplynové stanice jsme dlouho zvažovali a považujeme ji za krok správným směrem, který nám navíc umožní diverzifikovat zemědělskou výrobu“ řekl Václav Grubauer, jednatel společnosti Blogas. „Pro financování projektu jsme si vybrali GE Money Bank, což se také ukázalo jako správné rozhodnutí. Vyřízení úvěru proběhlo hladce a spolupráce s bankou je výborná.“

Generálním dodavatelem BPS v Lípě byla společnost EnviTec Biogas, která patří mezi přední společnosti v oboru výstavby bioplynových stanic v Evropě.

Markéta Dvořáčková,
tisková mluvčí GE Money Bank