GE Capital Leasing reaguje na změny DPH u leasingu osobních aut uvedením úvěru autoCREDIT

Změna DPH od 1. května letošního roku přinese zdražení klasického finančního leasingu osobních automobilů. GE Capital Leasing připravil nový úvěrový produkt na financování automobilu – autoCREDIT. Ten umožní pořídit si automobil skutečně každému a zvýšení DPH se jej přitom netýká. GE Capital Leasing tak potvrzuje svou roli inovátora a společnosti udávající trend zejména v oblasti financování ojetých vozů v ČR.

Nový zákon o DPH, který bude platný od 1. května 2004 - data vstupu ČR do EU, přeřadil finanční službu u osobních automobilů ze snížené sazby DPH 5 % do základní sazby. Ta bude činit pro nově uzavřené leasingové smlouvy 19 %.

„Přeřazení finanční služby u leasingu do základní sazby 19 % bude znamenat zvýšení splátky nových smluv finančního leasingu o cca 3 – 7 %. Součástí finanční služby, u které DPH stoupne, je totiž nejenom marže společnosti, ale většinou i různá pojištění, jako havarijní pojištění, povinné ručení a podobně,“ uvedl Petr Šaštinský, generální ředitel GE Capital Leasing.

Dalším ustanovením zákona o DPH, které dále znevýhodňuje leasing firmám, je zrušení možnosti odpočtu DPH z finanční služby u osobních automobilů.

Společnost GE Capital Leasing proto připravila pro své zákazníky nový úvěrový produkt autoCREDIT. „Nový autoCREDIT jsme konstruovali s ohledem na zvýšení DPH u klasického leasingu. Úvěru autoCREDIT se zvýšení DPH vůbec nedotkne,“ uvedl Petr Šaštinský. „Podle zkušeností sesterských společností GE Capital Leasing, ale i podle dosavadního ohlasu autoCREDITU u zákazníků očekáváme, že nákup vozů na úvěr se stane v blízké budoucnosti tahounem trhu financování automobilů pro spotřebitele. Český trh se tím přiblíží trhům ve vyspělých zemích,“ dodal Petr Šaštinský.

Úvěr autoCREDIT je ve srovnání s leasingem po 1. květnu 2004 cenově výhodnější nejen pro všechny fyzické osoby – nepodnikatele, ale i pro fyzické osoby – podnikatele, neboť je osvobozen od DPH. Pro podnikatele je cenově zajímavější u osobních automobilů, u nichž není nárok na odpočet DPH z finanční služby.

Podnikatelům pak autoCREDIT poskytuje daňové výhody i u dražších osobních automobilů kolem pořizovací ceny 900 000 Kč v souvislosti s omezením zakotveným v zákoně o daních z příjmu od 1. 1. 2004. Pokud si podnikatel například koupí osobní automobil za cenu 850 000 Kč a finanční služba (resp. úrok) za celou dobu trvání bude činit včetně pojištění 150 000 Kč, pak v případě finančního leasingu bude daňově uznatelnou jen částka 900 000 Kč a 100 000 Kč podnikatel zaplatí ze zisku. V případě úvěru autoCREDIT bude daňově uznatelnou celá částka 1 000 000 Kč.

Finanční leasing tak zůstává po změně zákona o DPH bez výrazných dopadů jen u nákladních a užitkových automobilů pro plátce DPH, kde si celou DPH (z vozu i z finanční služby) může podnikatel odečíst.

Účelový úvěr autoCREDIT nabízí GE Capital Leasing již více než rok. Od prvního května letošního roku ale uvádí na trh jeho inovovanou podobu, která umožní pořídit si automobil na splátky skutečně každému.

Klienti si prostřednictvím autoCREDITU mohou půjčit až 100 % ceny vozu. Úvěr získají klienti na počkání přímo v autobazaru či autosalonu a během několika málo okamžiků mohou odjet svým nově pořízeným vozem. K nákupu na splátky prostřednictvím autoCREDITU nepotřebují klienti žádného ručitele. Na rozdíl od klasického leasingu se vůz ihned po převzetí stává majetkem klienta.

„Úvěr autoCREDIT je velmi flexibilní. Nejnižší výše úvěru je již od 25 tisíc Kč, horní hranice není omezena. Délku splácení si klienti mohou sami zvolit od 6 do 72 měsíců. První splátku zákazníci platí až po třiceti dnech. Po celou dobu splácení garantujeme neměnnou výši splátek. AutoCREDIT tak přibližuje možnost koupě vozu skutečně každému,“ doplnil Petr Šaštinský.

Úvěr autoCREDIT je poskytován až na dvanáct let staré vozy. Klienti GE Capital Leasing navíc získávají s autoCREDITEM komplexní službu skládající se nejen z financování vozu, ale i z výhodného balíčku pojištění – povinného ručení a havarijního pojištění.

Úvěrovou smlouvu mohou zákazníci uzavřít v široké síti spolupracujících autobazarů a autosalónů – na více než 1200 místech v celé ČR. Automobil mohou získat klienti i o víkendech, podle otvírací doby autobazarů nebo autosalonů.

Zákazníci, kteří mají obavy ze své schopnosti splácet, si mohou uzavřít výhodné pojištění schopnosti splácet od pojišťovny Cardif Pro Vita.

Uvedením účelového úvěru autoCREDIT GE Capital Leasing potvrzuje svou roli inovátora na trhu financování automobilů a vedoucí společnosti nabízející financování ojetých vozů. Dosavadní výsledky autoCREDITU dokazují, že se jedná o krok správným směrem. V prvním čtvrtletí letošního roku poskytl jeho prostřednictvím GE Capital Leasing klientům o 31 % více prostředků než v prvním čtvrtletí předchozího roku.

O kvalitách produktů GE Capital Leasing svědčí řada ocenění. Ve druhém ročníku soutěže Zlatá koruna, jehož výsledky byly vyhlášeny 14. dubna, se společnost GE Capital Leasing umístila na druhém místě v kategorii Leasing se svou nabídkou Splátka od 1500 Kč měsíčně. V jejím rámci si zákazníci mohou pořídit ojetý automobil prostřednictvím leasingu nebo účelového úvěru autoCREDIT se splátkou od 1500 Kč měsíčně. Ke každé uzavřené smlouvě navíc obdrží bonus ve formě CCS karty na nákup pohonných hmot v hodnotě 2000 Kč.

Eva Chaloupková, manažerka externí komunikace GE Capital Leasing