Firmy přišly vloni kvůli zastarávajícímu vybavení o zakázky za 57 miliard Kč, ztrátu se ale daří snižovat

České malé a střední podniky přišly v roce 2013 o zakázky ve výši přes 57 miliard Kč, to je průměrně více než 250 000 Kč na jednu firmu. Ukázal to pravidelný mezinárodní průzkum "Barometr kapitálových investic evropských malých a středních podniků" realizovaný GE Capital International, mateřskou společností GE Money Bank. Firmám se nicméně daří objem ztracených příležitostí snižovat, oproti roku 2012 jsou ztracené zakázky menší o celých 37 %.

"Aktuální průzkum potvrzuje význam investic do inovací a nových technologií. Firmy, které se nebály investovat v období ekonomické nejistoty, sklízejí úspěch. Oproti roku 2012 se firmám vloni podařilo snížit objem ztracených zakázek o více než 30 miliard korun," říká Jan Novotný, ředitel komerčního bankovnictví GE Money Bank. "O tom kdo nakonec uspěje a zakázku získá, často rozhodují i drobné investice do vybavení či zařízení. Důležité je investovat včas, GE Money Bank proto podnikatelům nabízí úvěr EU Investice, který mohou získat rychle a s výrazně nižším zajištění, než bývá obvyklé," dodává Jan Novotný.

Zatímco objem ztracených zakázek se firmám daří výrazně snižovat, počet firem, které kvůli nevyhovujícímu vybavení přišly o zakázky, je relativně stabilní - ztracené zakázky připouští téměř každá třetí firma. Nejvíce si dopad neuskutečněných investic uvědomují malé podniky s 10-49 zaměstnanci. Více než třetina jich připouští, že o zakázky přišly právě kvůli neuskutečněným investicím. Průměrně jim tak loni unikly objednávky za téměř 600 000 Kč.

Západní Evropa musí na investicích přidat

Tradiční členové Evropské unie mají v investicích do inovací zatím co dohánět. Malým a středním podnikům v Německu, Itálii a Velké Británii stoupnul objem ztracených zakázek kvůli nevyhovujícímu vybavení o 13 % celkem na téměř 60 miliard EUR. Zatímco v Británii a Itálii zůstává situace relativně stabilní, rapidní nárůst objemu ušlých příležitostí hlásí Francie (z 8,6 mld. EUR na 11,4 mld. EUR) a také německé podniky (z 11,8 v roce 2012 na 17,9 mld. EUR v loňském roce).

Průměrné ztráty zakázek v ČR kvůli nerealizovaným investicím v roce 2013 podle velikosti podniků (v tisících Kč)

Průměrné ztráty zakázek v ČR kvůli nerealizovaným investicím v roce 2013

Pavel Zúbek,

tiskový mluvčí GE Money Bank


V případě zájmu o další informace kontaktujte, prosím:

Pavel Zúbek, mobil: +420 725 420 107, tel.: +420 224 442 120, e-mail: pavel.zubek@ge.com