Důvěra malých a středních podniků v ekonomiku stoupá

České podniky do 250 zaměstnanců jsou optimistické, více než polovina z nich (54 %) věří v pozitivní vývoj ve svém odvětví. Optimismus ve firmách výrazně převažuje - malé a střední podniky plánují další rozvoj a nová pracovní místa. Ukázal to průzkum „Barometr kapitálových investic evropských malých a středních podniků“ realizovaný GE Capital International (mateřská společnost GE Money Bank) na vzorku více než 2250 podniků v sedmi evropských zemích (Německo, Francie, Velká Británie, Itálie, Maďarsko, Polsko a Česká republika).

„Malí a střední podnikatelé vnímají, že česká ekonomika se znovu nadechuje k růstu. Dokazuje to i poslední vývoj Indexu míry důvěry mezi podnikateli, který porovnává poměr optimistů a pesimistů v malých a středních firmách. Meziročně stoupl o 16 procentních bodů a dosahuje celkem 37 %,“ říká Jan Novotný, ředitel komerčního bankovnictví GE Money Bank. „Chuť podnikatelů k expanzi stoupá a dokládá to i zájem o úvěr EU Investice od GE Money Bank, s jehož pomocí podnikatelé investovali již více než miliardu korun,“ dodává Jan Novotný.

Důvěra v ekonomiku roste napříč EU

Pozitivní nálada panuje i na dalších evropských trzích, zahrnutých v průzkumu. Například v Maďarsku důvěra výrazně poskočila z loňských -24 % na letošních +10 %. Index důvěry významně vzrostl i ve Velké Británii (z loňských 33 % na 54 %), v sousedním Německu zůstává stabilní na 45 %.

Investice zajistí nové pracovní příležitosti

Dobré zprávy z prostředí malých středních podniků se odrážejí také v plánech na nová pracovní místa. Malé a střední podniky by letos mohly podle průzkumu vytvořit téměř 137 000 nových pozic a přispět tak ke snížení nezaměstnanosti. Jako hlavní důvod pro přijímání nových zaměstnanců uvádí polovina podnikatelů rostoucí objem zakázek, třetina chce potom pracovní místa vytvořit díky expanzi na nové zahraniční trhy.

Nová pracovní místa, která chtějí v roce 2014 vytvořit malé a střední podniky GEMB - Nová pracovní místa, která chtějí v roce 2014 vytvořit malé a střední podniky
 

Důvěra malých a středních firem v ekonomiku stoupá GEMB - Důvěra malých a středních firem v ekonomiku stoupá
 

Pavel Zúbek,

tiskový mluvčí GE Money Bank


V případě zájmu o další informace kontaktujte, prosím:

Pavel Zúbek, mobil: +420 725 420 107, tel.: +420 224 442 120, e-mail: pavel.zubek@ge.com