Čtyři z pěti Čechů jezdí na dovolenou autem

Téměř 80 procent Čechů jezdí na tuzemskou dovolenou autem. Vyplynulo to z exkluzivního průzkumu GE Money Auto, který proběhl současně v pěti evropských zemích. Češi se přitom nejčastěji rekreují na vlastní chatě a chalupě nebo u známých či příbuzných. Tuzemská dovolená autem je oblíbená u všech věkových skupin řidičů. K cestám do zahraničí Češi také preferují automobil, ovšem stále důležitější roli má díky klesajícím cenám letecká doprava.

„Češi jsou národ chalupářů na čtyřech kolech. Pokud letní dovolenou tráví v České republice, tak pobývají na svých chatách, chalupách nebo u známých, kam většina jezdí autem. S tím také souvisí fakt, že Češi nejčastěji kupují vozy s velkým zavazadlovým prostorem, tedy typu kombi. Těch jezdí po českých silnicích třetina,“ říká Jan Hrubý, marketingový ředitel GE Money Auto. „Na dovolenou do zahraničí Češi v poslední době čím dál častěji létají. Přesto ale stále více než 40 procent z nich jezdí na prázdniny za hranice České republiky svým vozem,“ dodává Jan Hrubý.

Průzkum GE Money Auto se uskutečnil kromě Česka také v Německu, Polsku, Maďarsku a Rumunsku. Vyplynulo z něj, že k cestám na dovolenou, a to jak domácí, tak zahraniční, využívají automobil nejčastěji Poláci a Češi. Naopak autem na prázdniny nejméně cestují Maďaři.

Věk řidičů nehraje při cestách na tuzemskou dovolenou významnější roli. Automobil je nejoblíbenější napříč všemi věkovými skupinami. Jiné je to již s cestováním vozem za hranice. Na zahraniční dovolenou autem se vydávají ve všech zemích nejméně turisté po padesátce.

Za statistik České centrály cestovního ruchu vyplývá, že hlavním motivem dovolené je pro Čechy rekreace a sport. Kromě svého automobilu využíváme jako druhý nejoblíbenější dopravní prostředek pro tuzemskou dovolenou autobus. U výjezdů do zahraničí využívají automobil stále dva Češi z pěti, ale podíl letecké dopravy neustále roste. Jen málo využívaná je v ČR ekologická železniční doprava. Na tuzemskou dovolenou vlakem vyjelo loni pouze 12 procent Čechů a do zahraničí dokonce méně než 5 procent z nich.

Jak jezdíme na dovolenou autem?

Exkluzivní průzkum GE Money proběhl letos v lednu a únoru mezi respondenty v České republice, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Německu, na representativním vzorku dospělé populace jednotlivých zemí. Průzkum pro GE Money provedla společnost TNS AISA.

Markéta Dvořáčková,
tisková mluvčí GE Money Auto