Co je hitem letošních Vánoc?

Advent je za svou polovinou a GE Money Bank zaznamenala růst karetních transakcí – za první dva adventní týdny se uskutečnily platby v objemu téměř 950 000 000 CZK, zatímco loni to bylo o přibližně 100 000 000 méně. Co letos její – a nejen její – klienti nejvíce nakupují? GE Money Bank se zeptala velkých obchodníků, co Češi letos nejvíce nakupují pod stromeček. Na Štědrý večer se tento rok budou rozbalovat iPhone 6S nebo hračky a elektronika s motivem Star Wars. Ženy budou rozbalovat nejen žádanou kosmetiku, ale i elektroniku určenou právě ženám (depilátory, kulmy atd.). Ve velkém se však kupují i dárkové balíčky pro domácí mazlíčky.

„Z našeho výzkumu víme, že Češi si nakupování vánočních dárků užívají, tři čtvrtiny z nich pořizování dárků vyloženě baví. Data zároveň ukázala, že dvě třetiny dotázaných se při výběru dárků inspirují internetem,“ říká Milada Franek, tisková mluvčí GE Money Bank. „Právě pro ně jsme letos spustili GE Money Bank internetový Kocourův inspirátor (www.inspirator.beneplus.cz), kde stačí jednoduše zvolit, pro koho dárek vybíráte, jeho věk a maximální cenu dárku. Kocourův inspirátor vám potom sám navrhne ideální dárky od více než 200 obchodníků z věrnostního programu bene+,“ dodává Milada Franek.

Muži chtějí technologie, ženy kosmetiku nebo praktické věci pro domácnost

Mezi nejčastější dárky pro muže patří elektronické vychytávky. „V DATART se letos nejvíc prodává nejnovější iPhone 6S. Zájem je i o akční kameru TomTom Bandit. Převážně mladší muži pak kupují herní konzoli Sony Playstation 4 v limitovaném vydání Star Wars Battlefront Darth Vader Edition,“ říká Iva Pavlousková, PR manažerka DATART International. Mezi časté dárky patří i spotřebiče jako kávovary a domácí vinotéky.

Až třetina žen si podle průzkumu GE Money Bank tradičně přeje dostat k Vánocům kosmetiku. Letos je ale velký zájem i o produkty pro péči o tělo. „Ve velkém se pořizují fény, kulmy, žehličky na vlasy, zubní kartáčky, epilátory, holicí strojky nebo chytré fitness hodinky,“ dodává Iva Pavlousková.

Oblíbené jsou i praktické dárky jako odšťavňovače, multifunkční hrnce nebo sušičky na ovoce. „Hitem letošních Vánoc se staly kuchyňské výrobky z produktové řady Pohlreich selection, za nimiž stojí známý kuchař Zdeněk Pohlreich. Kromě toho jsou to výrobky pro stolování, letos se pořizuje například originální sada příborů, na kterou je možné vygravírovat jméno nebo jakýkoliv jiný motiv. Také výrazně vzrostl zájem o bydlení ve stylu Provence, takže jsou velmi oblíbené výrobky a dekorace s motivem levandule nebo nábytek v tomto stylu,“ prozrazuje Petr Laurich, finanční ředitel obchodních domů kika.

Nadělují se „zdravé“ dárky a nezapomíná se ani na čtyřnohé členy domácnosti

Stále častěji se jako vánoční dárek nakupují vitamíny a různé další doplňky stravy. „Stejně jako každý rok, i letos jsou v lékárnách hitem různá vánoční balení. Potěší každou cílovou skupinu, pro maminky dermokosmetické balíčky, babičkám a dědečkům přípravky na klouby a dětem například želatinové vitaminy, které jsou dostupné ve vánočních baleních s hračkou,“ říká Petra Čiperová, marketingová manažerka BENU lékáren.

Děti kromě populárního Lega ocení i elektronické dárky jako tablety a chytré telefony. V DATART se pro ně pořizují vzdělávací tablety Lexibook Lexitab nebo chytré telefony Zopo ZP330.

„Není překvapením, že mezi největší hity Vánoc každoročně patří stavebnice Lego, panenky a autíčka, oblíbené jsou i společenské hry. Velmi zajímavou novinkou pro letošní rok v segmentu her je elektronická stolní hra s názvem Pravda nebo lež. Principem hry je odpovídat na různá tvrzení, která hráčům pokládá moderátor, a sbírat body za své odpovědi. Moderátor provází hráče celou hrou, takže odpadá nutnost studovat návod, což mnohé potěší,“ dodává Lenka Zvolská, manažerka marketingu hračkářství Pompo.

Češi však kupují vánoční dárky nejen pro své blízké. Rok od roku častěji zařazují na své předvánoční nákupní seznamy i dárky pro zvířecí členy rodiny. „Naši zákazníci si oblíbili vánoční balíčky, které jsou určené pro kočky a psy. V nich najdou hračky, pamlsky a granule,“ říká Marek Sekanina, manažer obchodního oddělení Pet Center.

 

Milada Veselá

tisková mluvčí GE Money Bank


V případě zájmu o další informace kontaktujte, prosím:

Milada Veselá, mobil: +420 606 661 304, tel.: +420 224 446 011, e-mail: milada.vesela@ge.com

Lucie Policarová, mobil +420 724 557 221, tel: +420 224 442 389, e-mail: lucie.policarova@ge.com

nebo Servis pro média na www.gemoney.cz.