Češi si průměrně otevírají běžný účet ve svých 24 letech

Češi si v průměru otevírají své první běžné účty ve 24 letech, přičemž muži mají až roční náskok před ženami. V České republice je průměrný věk otevření běžného účtu nejnižší ve srovnání s Maďarskem, Polskem, Rumunskem i Lotyšskem a na stejné úrovni s Ruskem. Z rozsáhlého průzkumu GE Money Bank na téma hospodaření s rodinnými financemi také vyplývá, že dnešní mladí lidé si svůj první účet zřizují o hodně dřív než jejich rodiče. Před třiceti lety si totiž lidé v Čechách v průměru otevírali běžné účty až ve 39 letech.

„Ještě před třiceti lety bylo pro mladé lidi z Česka nepředstavitelné mít svůj vlastní běžný účet, dnes tuto službu obvykle využívají již osmnáctiletí studenti. K účtovému boomu značně přispěla i takzvaná balíčková konta, kde klient platí pouze jeden paušální poplatek měsíčně a se kterými na český trh přišla jako první právě GE Money Bank,“ říká Ondřej Lokvenc, manažer běžných účtů GE Money Bank. „20 procent dospělých Čechů si svůj první účet založilo do věku 23 let. V GE Money Bank předpokládáme, že toto procento bude dále prudce růst,“ dodává Ondřej Lokvenc.

Podle rozsáhlého průzkumu GE Money Bank si dospělí obyvatelé České republiky průměrně otevírají svůj první běžný účet v bance jako 24 letí. To je ve srovnání s okolními zeměmi nejnižší věk. O něco rychlejší ve zřizování účtu jsou muži než ženy. Ti si průměrně otevřeli první běžný účet ve věku 23 let, naproti tomu ženy o rok později, ve 24 letech. Ve všech šesti krajinách, kde byl průzkum uskutečněn, průměrný věk zřizování prvního běžného účtu za poslední tři dekády dramaticky poklesl, nejvíce v Lotyšsku a Polsku o celých 20 let.

Ve srovnání s jinými zeměmi střední a východní Evropy a Ruska jsou na tom stejně jako Češi už jen obyvatelé Ruské federace. V ostatních zemích je průměrný věk otevření prvního běžného účtu o něco vyšší, v Maďarsku je to například 27 let. Nejhůře ze zkoumaných zemí jsou na tom Poláci a Rumuni. Ti si otevírají svůj první účet průměrně až ve věku 29 let.

Každý pátý Čech si svůj první účet otevře do svého 23 roku života, naopak jen 7 procent Čechů až po třicítce a pouze 6 procent dospělých Čechů nemá žádný běžný učet. Ze všech srovnávaných zemí je na tom v tomto ohledu nejhůře Maďarsko, kde si po třicítce založilo svůj první účet 11 procent lidí, a kde ve srovnání s ČR až dvojnásobek, tedy 12 procent Maďarů, účet dodnes zřízený nemá.

Z průzkumu také vyplynulo, že mladší část dnešní populace si svůj první běžný účet otevřela dříve, než jejich rodiče nebo prarodiče. Mladí ve věku mezi 18 a 29 let si první účet zřizují již v osmnácti, naproti tomu starší populace od 50 do 65 let si první účet v bance otevřela průměrně až ve svých 33 letech.

Exkluzivní průzkum GE Money Bank proběhl mezi respondenty v České republice, Maďarsku, Polsku, Rumunsku, Lotyšsku a Rusku, na representativním vzorku dospělé populace jednotlivých zemí. Průzkum pro GE Money provedla společnost TNS AISA.


Milan Kříž,
tiskový mluvčí GE Money Bank