Češi se nebojí půjčit si peníze na svatbu svých snů

Podle průzkumu, který GE Money Bank provedla mezi třiceti svatebními salóny a agenturami koordinujícími svatby, utrácejí Češi za svatby stále více peněz. Hitem jsou originální svatby na míru, přesně podle představ snoubenců. V průměru se cena svatby pohybuje okolo 100 tisíc korun, ale v případě netradičních svateb či svateb v exotických zemích se jedná o částku ještě daleko vyšší. Navíc se výdaje vynaložené na svatby každoročně zvyšují. Stoupá také počet snoubenců, kteří si na vysněný svatební den či „líbánky“ neváhají vzít půjčku.

„V drtivé většině používají naši klienti Expres půjčku na dovybavení bytu či nákup automobilu. V poslední době ovšem zaznamenáváme také případy, kdy klienti využívají Expres půjčku na financování svatby či svatební cesty,“ říká Veronika Karlišová, manažerka spotřebitelských úvěrů GE Money Bank.

Svatba se stává odrazem životního stylu. Lidé si chtějí svůj svatební den zapamatovat a věnují mu jak hodně úsilí v podobě příprav, tak i stále více finančních prostředků. Dle průzkumu a zkušeností svatebních agentur jsou to především ženy, které mají výběr a organizaci příprav svatebního dne na starosti. Muži většinou pouze hlídají finance. V současnosti se cena svatby pohybuje kolem 100 tisíc korun.

V oblibě jsou svatby na volných prostranstvích jako jsou zahrady, parky a louky, na nádvořích starých hradů, zahradách hotelů či na zámcích. Svatby na romantických místech přispívají k uvolněnější atmosféře. Stále častěji jsou také svatby laděny do jedné barvy či jednoho tématu.

„Zaznamenáváme obecný trend zájmu o svatby na netradičních místech, jako jsou jachty nebo skalní výběžky nad mořem. Svatby v zahraničí se také těší stále větší oblibě. Exotickou svatbu, například na Seychelách či v Polynésii, je totiž možné spojit se svatební cestou,“ uvedla Martina Batalová, majitelka svatební, společenské a cestovní agentury L´armonia s.r.o.

Příklad svatby za necelé 2 tisíce korun měsíčně :
(Expres půjčka v hodnotě 100 000,-Kč, měsíční splátka 1949,82,-Kč, RPSN 12,99 %, doba splatnosti 72 měsíců)

Eva Chaloupková, tisková mluvčí GE Money Bank