Češi na dovolené v zahraničí utrácejí desítky tisíc korun

Více než čtvrtina Čechů utratí na dovolené v zahraničí více než 15 000 Kč. Drtivá většina si s sebou vozí platební kartu. Mimo ubytování zaplatí nejvíce v restauracích a za nákup jídla. Výsledky přinesl červencový průzkum GE Money Bank.

Čeští turisté utratí na dovolené v zahraničí i desítky tisíc korun. Při průzkumu GE Money Bank odpovědělo 49% respondentů, že jejich výdaje jsou nejvýše 10 000 Kč. Necelých 26% pak odhaduje výdaje maximálně na 15 000 Kč, 19% počítá s útratou mezi 15 000 Kč a 25 000 Kč a zbylých 6% utratí během dovolené více než 25 000 Kč. Jako nejdražší výdaj na dovolené, kromě ubytování, hodnotí dotazovaní restaurace (50%) nebo nákupy jídla (49%). Další nejdražší položky dovolené v zahraničí jsou podle respondentů zábava a suvenýry (44%), památky (42%), ostatní nákupy (30%), doprava (24%), kultura (22%) a další (graf 1, zdroj: GE Money Bank).

Kam karty schováváme?

Velká část českých turistů (85%) si do zahraničí vozí alespoň jednu platební kartu. Češi jsou v zahraničí opatrní a svoje platební karty si více než polovina z nich (54%) kontroluje hned několikrát denně. Ženy (65,8 %) si svoje platební karty nejčastěji schovávají do kabelky, naopak 52% mužů si je dává do kapsy. Téměř 14% si svoji kartu prostě strčí do batohu a v dalších 13% případů do bezpečí hotelového trezoru, 12% pak volí přímo hotelový pokoj. Pět procent dokonce odpovědělo, že vlastně ani neví, kde kartu během dovolené mají (graf 2, zdroj: GE Money Bank).

Kreditní nebo debetní karta

Češi výhody platebních karet znají a nejvíce oceňují jejich flexibilitu ve výdajích (47%), neboť mají peníze kdykoliv po ruce. Více než 9% jako nejdůležitější vlastnost karet oceňují bezpečnost, ke které patří i možnost rychlého zablokování v případě ztráty. Pokud totiž na dovolené dojde ke ztrátě hotovosti, škoda bývá nevratná. Jako největší výhodu považuje 5% respondentů pojištění ke kartě.

Kam karty schováváme?

„Klientům doporučujeme brát si s sebou do zahraničí z důvodu bezpečnosti minimálně dvě platební karty. Pokud by došlo k mechanickému poškození jedné z nich, je dobré mít finanční rezervu u náhradního účtu. Ideální je mít jednu debetní k jejich účtu a jednu kreditní, která není vázána k účtu, tudíž je vhodnější k platbám na internetu a v zahraničí. Navíc od srpna mají klienti, kteří si nově pořídí kreditní kartu, všechny výběry touto kartou z bankomatů v zahraničí na 3 měsíce zdarma,“ říká Milada Franek, tisková mluvčí GE Money Bank. „Používáním platebních karet mimo ČR si není jisto 36% dotazovaných, neboť si myslí, že hrozí zneužití nebo ztráta. Jde přitom o neopodstatněnou obavu. Pouze 2,6% odpovědělo, že kartu v zahraničí někdy ztratili, nebo jim byla ukradena. V případě ztráty je nutné co nejdříve kontaktovat banku, která zamezí jejímu zneužití a může klientovi do zahraniční poslat novou kartu.“ dodává Milada Franek.

GE Money Bank navíc nabízí k platebním kartám řadu bezpečnostních výhod. Banka monitoruje pohyb peněz na účtu klienta, takzvaný Fraud Monitoring, a pokud se stane, že má klient v zahraničí nezvyklé transakce nebo nezvyklý počet transakcí, kontaktuje ho a zjistí, jestli je vše v pořádku a zda není jeho karta zneužívána. Klient si může zablokovat nebo povolit možnost výběru v zahraničních bankomatech podle svých preferencí, a to i v průběhu dovolené prostřednictvím internetu nebo telefonicky.

 

 

Milada Franek,

 

 

tisková mluvčí GE Money Bank


 

V případě zájmu o další informace kontaktujte, prosím:

Milada Franek, mobil: +420 606 661 304, tel.: +420 224 446 011, e-mail: milada.franek@ge.com

Lucie Policarová, mobil +420 724 557 221, tel: +420 224 442 389, e-mail: lucie.policarova@ge.com

nebo Servis pro media na www.gemoney.cz.