Čechům vadí na Vánocích tlačenice v obchodech a vánoční výzdoba už od září

Téměř polovině Čechů vadí, že je řada obchodů vánočně vyzdobená už měsíce před vánočními svátky. Ukázal to aktuální průzkum GE Money Bank. Lidé se naopak na svátky těší kvůli sváteční atmosféře a tradicím.

„Někteří obchodníci zahajují vánoční útoky na zákazníky často už se začátkem podzimu. V obchodech hrají koledy, na ulicích se objevuje sváteční výzdoba. Jak ukázal náš průzkum, lidem se »předčasná« vánoční atmosféra příliš nelíbí, přesto se většina z dotázaných na Vánoce těší,“ říká Milada Franek, tisková mluvčí GE Money Bank.

Na sklonku každého roku slyšíme všude stížnosti na předvánoční shon a stres. Přesto Češi Vánoce milují a letos si je chtějí užít nejraději tradičně. Nejvíce je láká sváteční atmosféra. Ženy mají rády pohodu, muži se těší na dobré jídlo a pití, děti samozřejmě na Ježíška, dárky a na sníh. „Nakupování a shánění vánočních dárků je nedílnou součástí českých Vánoc. Na dárky se těšíme a také je rádi dáváme. Zdá se ale, že se Vánocům zároveň vrací i jejich původní smysl. Stále více Čechů se těší i na setkávání s rodinou a přáteli,“ dodává Milada Franek. Průzkum GE Money Bank ukázal, že každý druhý si váží příležitosti posedět o Vánocích se svými blízkými v rodinném kruhu. Osm z deseti dotázaných uvedlo, že je baví chodit po návštěvách.

Co nám vadí: Santa Claus i vánoční úklid

A co naopak lidem na Vánocích nejvíc vadí? Tři čtvrtiny nenávidí davy v obchodech. Lidé z malých měst žehrají na nedostatek parkovacích míst u obchodních center. Obyvatelům velkých měst zase vadí omezená otevírací doba během svátků. Přesto 80 % uvedlo, že je baví nakupování dárků a zejména ženy připouštějí, že se jim líbí i koledy hrané v obchodech. Polovina dotázaných, zejména ti dříve narození, nesnáší Santa Clause. Polovině dotázaných, zejména Pražanům a vysokoškolákům, vadí vánoční výzdoba dlouho před Vánocemi. Třetina lidí nemá ráda předvánoční úklid. Polovina dotázaných sice gruntuje, ale jen 37 % pravidelně každý rok.

Milada Franek,

tisková mluvčí GE Money Bank


V případě zájmu o další informace kontaktujte, prosím:

Milada Franek, mobil: +420 606 661 304, tel.: +420 224 446 011, e-mail: milada.franek@ge.com