Bydlení bychom měli změnit třikrát za život

Celkové náklady na změnu nás stojí miliony

Nároky lidí na obytný prostor se výrazně mění zhruba třikrát v průběhu života. Pořizují si tak buď úplně nové bydlení, anebo své stávající sídlo zevrubně rekonstruují. Náklady na úpravu či pořízení nové nemovitosti se tak v průběhu životního cyklu člověka vyšplhají na několik milionů korun. Vzhledem k této skutečnosti si více než 15 % Čechů pořizuje půjčky na přestavbu bytu či domu a každý desátý z nás si půjčuje na vybavení domácnosti.

„Zhruba třikrát za život je dobré změnit bydlení. Naše požadavky na obytný prostor, jeho velikost, vybavení a polohu, se totiž v průběhu života v průměru třikrát velmi výrazně změní. Zatímco mladí a bezdětní upřednostňují spíše malé byty, které se lehce udržují, ekonomicky aktivní rodiny s dětmi vyhledávají prostorné byty nebo domy v klidnějších oblastech. Generace, jejíž potomci se už odstěhovali do svého, tíhne naopak k menším, přízemním domkům či bytům. Právě tyto tři skupiny lidí se nejčastěji pouští do rozsáhlejších rekonstrukcí či vybavování nově pořízeného bytu či domu,“ uvádí Lukáš Reitinger, majitel interiérového studia Brother Duck International. „Nejčastěji prochází kompletní rekonstrukcí koupelny a kuchyně, z dílčích rekonstrukcí se Češi nejvíce pouští do výměny oken a podlah. Nejnáročnější bývají rekonstrukce rozvodů a topných systémů,“ dodává Lukáš Reitinger.

Rekonstrukci kuchyně či koupelny lze řádově pořídit za 60 až 150 tisíc korun, výměnu oken lze pořídit v průměru za 45 tisíc korun, výměnu podlah pak například za 60 tisíc. Výše ceny přitom závisí na rozsahu přestavby a nákladnosti vybavení rekonstruovaných prostorů. Přestavba třípokojového panelákového bytu se běžně vyšplhá až do půl milionu korun. „Z našich zkušeností víme, že lidé si na rekonstrukce domácností čím dál víc půjčují od bank. Částky, za které lze rekonstrukci pořídit jsou poměrně vysoké a mnoho rodin by muselo dlouho spořit než by si mohli úpravu bydlení dovolit. Proto stále častěji využívají například Expres půjčku od GE Money Bank. Jen za letošní rok si tento úvěr pořídilo téměř 150 000 klientů,“ říká Monika Kubovcová, ředitelka úvěrových produktů GE Money Bank.

Vzhledem k tomu, že je běžným zvykem pořídit si v průběhu přestavby bydlení více dílčích půjček, finanční zatížení rodinného rozpočtu může stoupat. GE Money Bank přináší pro tuto situaci finančně výhodné řešení - konsolidaci půjček. „V zahraničí je tento produkt hojně využívaný, čeští zákazníci teprve objevují jeho výhody. Konsolidací mohou klienti snížit své měsíční splátky až o 70 %, nebo díky zkrácení doby splatnosti výrazně ušetřit na úrocích z úvěrů. Zákazníci v každém případě ušetří na poplatcích, které nyní platí z více půjček. Konsolidovat lze všechny půjčky splácené pravidelnými měsíčními splátkami, kreditní karty a kontokorenty i závazky u jiných bank a splátkových společností,“ vysvětluje Monika Kubovcová. GE Money Bank poskytuje Konsolidaci půjček bez zajištění pro úvěry v celkové nesplacené hodnotě od 30 do 300 tisíc korun, po zajištění nemovitostí lze získat i vyšší částky až do 1,5 milionu korun.


Markéta Dvořáčková
tisková mluvčí GE Money Bank