Bankomaty GE Money Bank umožňují přispět dětem na konto UNICEF

Přispět na účet Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF) je nyní možné prostřednictvím husté sítě 649 bankomatů GE Money Bank. Rozšířit běžně využívanou nabídku bankomatů o možnost dárcovství se podařilo GE Money Bank a Českému výboru pro UNICEF jako prvním v Evropě. Celá bankovní operace je zdarma a dar je možné uplatnit jako odpočitatelnou položku k dani z příjmu.

„Jsme
první bankou v Evropě, která umožňuje klientům pomáhat dětem v nouzi a darovat peníze UNICEF prostřednictvím bankomatů. Ještě nikdy nebylo tak jednoduché přispět na dobrou věc, “ říká Roman Frkous, ředitel komunikace GE Money Bank

„Každý den umírá 24 tisíc dětí zbytečně - na podvýživu a běžné nemoci, proti kterým existují léky nebo očkování. Pro jejich záchranu přitom stačí relativně málo: například terapeutická výživa pro jedno podvyživené dítě na měsíc stojí 150 Kč. Moc si vážíme toho, že GE Money Bank měla nejenom odvahu vytvořit úplně nový způsob příspěvků, ale že tento projekt také podporuje z vlastních zdrojů tak, aby na programy pomoci šlo 100 % z částky, kterou lidé přispějí,“
říká Pavla Gomba, ředitelka Českého výboru pro UNICEF.

První transakci v Evropě, jejímž prostřednictvím byly z bankomatu darovány peníze Dětskému fondu Organizace spojených národů, se uskutečnila v úterý 14. prosince na bankomatu GE Money Bank na Národní třídě v Praze.

Darovat peníze UNICEF pomocí bankomatů mohou od 14. prosince 2010 všichni klienti GE Money Bank, kterých je více než 1,4 milionu. Do budoucna GE Money Bank počítá se zpřístupněním této služby i pro klienty jiných bank. Darovat peníze prostřednictvím bankomatu GE Money Bank je jednoduché a zabere pouze několik vteřin. Přímo na hlavní obrazovce bankomatu se po přihlášení objeví v nabídce menu možnost „Dar UNICEF“. Dárci si poté mohou vybrat, zda přispějí konkrétní částkou na vybraný projekt nebo libovolnou částkou na konto UNICEF. Vybrané projekty mají i stanovenou částku, kterou lze na daný projekt darovat (viz níže), přičemž dar lze samozřejmě kdykoliv opakovat.

Příspěvek je daňově odečitatelná položka, kterou si dárce může zahrnout do přiznání k dani z příjmu. Informace o vystavení potvrzení získá na internetových stránkách Českého výboru pro UNICEF www.unicef.cz.

„Umožňujeme všem, kteří chtějí pomoci dětem v nouzi,
rychle, jednoduše a transparentně darovat peníze na aktivity UNICEF. Díky síti našich bankomatů, která je jednou z nejširších v ČR, mají Češi nyní možnost kdykoliv podpořit UNICEF,“ říká Barbora Grummichová, manažerka bankomatové sítě GE Money Bank.


VYBRANÉ PROJEKTY UNICEF NA NĚŽ JE MOŽNÉ PŘÍSPĚT PROSTŘEDNICTVÍM BANKOMATŮ GE MONEY BANK:

 • Program OČKOVÁNÍ - 20 Kč
  Výběrem tohoto projektu přispěje klient 20 korunami na dvě vakcíny proti dětské obrně. Na nemoci, kterým je možno zabránit očkováním, ve světě každý rok umírá více než 1,5 milionu dětí. Očkovací programy UNICEF zajišťují díky darům veřejnosti vakcíny proti hlavním dětským smrtelným chorobám pro 40 % dětí v rozvojových zemích. Pomáhají také zaměstnanci GE Money Bank ze sdružení dobrovolníků GE Volunteers, kteří šijí panenky, z jejichž prodeje jdou peníze na komplexní očkování proti tuberkulóze, tetanu, záškrtu, spalničkám, černému kašli a dětské obrně.


 • Program PITNÁ VODA - 50 Kč
  Na nedostatek vody a nemoci způsobené závadnou vodou každoročně ve světě umírají 4 miliony dětí. UNICEF ve více než 90 nejchudších zemích hloubí studny, instaluje ruční čerpadla, zajišťuje přívod vody do škol a zdravotních středisek, dodává soupravy pro desinfekci a přepravu vody, staví hygienická zařízení. Je také hlavním světovým dodavatelem orálních rehydratačních solí, jejichž podávání výrazně snižuje počet úmrtí dětí na průjmová onemocnění. Zajištění pitné vody a hygienických opatření je jednou z nejvyšších priorit UNICEF také v situacích katastrof. Klient účastí v tomto projektu přispěje 50 korunami na tablety, které čistí a desinfikují vodu (1 tableta stačí k vyčištění 4 - 5 litrů vody).


 • Program VÝŽIVA - 150 Kč
  Z důvodu podvýživy každý den ve světě umírá 15 000 dětí. UNICEF zřizuje a podporuje výživová centra pro těžce podvyživené děti, která fungují 24 hodin denně. Pro děti strádající podvýživou dodává speciálně obohacené potraviny, vitamíny a výživové přípravky, které zajišťují potřebné složky výživy. Školí zdravotníky z řad místního obyvatelstva a zajišťuje osvětu a poradenství pro matky o správné výživě dětí. Rozvíjí programy tzv. dobytčích (potravinových) bank, v rámci kterých dodává sirotkům a nejchudším rodinám domácí zvířata, a podporuje tak jejich soběstačnost. Výběrem tohoto projektu přispěje klient 150 korun na terapeutickou výživu jednoho dítěte na měsíc.

  Pavel Zúbek

  tiskový mluvčí GE Money Bank