Bankomaty GE Money Bank jako první v ČR přijímají čipové karty MasterCard i VISA


GE Money Bank je první bankou v České republice, která umožní na svých bankomatech výběr prostřednictvím čipových karet obou asociací - MasterCard i Visa. Slavnostního prvního výběru prostřednictvím čipové karty se v pražské centrále GE Money Bank ve Vyskočilově ulici zúčastnil 24. března 2005 spolu s Danielem Grinčem, manažerem projektu implementace čipové technologie GE Money Bank, také Ján Čarný, generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku a Slovensko a Miloslav Kozler, manažer Visa Europe pro Českou republiku.

GE Money Bank jako první banka v České republice získá certifikaci podle standardů EMV pro akceptaci čipových karet obou hlavních platebních asociací - MasterCard a Visa. Na bankomatech GE Money Bank tak nyní bude možné použít čipové karty obou společností, vydané v České republice i v zahraničí. Prvním bankomatem akceptujícím čipové karty se stal bankomat v pražské centrále GE Money Bank, a. s. Celá síť bankomatů GE Money Bank bude akceptovat čipové karty od druhé poloviny dubna tohoto roku.

"GE Money Bank považuje bankomaty za jeden z klíčových distribučních kanálů. To, že jsme se stali první bankou na trhu, na jejíchž bankomatech lze používat čipové karty obou asociací, to dokazuje. Roli, kterou bankomaty mají ve strategii GE Money Bank, ukázalo i nedávné zavedení unikátní služby Infolimit," řekl Daniel Grinč, manažer projektu implementace čipové technologie GE Money Bank.

"Kromě výrazného omezení rizika zneužití platební karty a širokých možností rozvoje vztahu se zákazníky prostřednictvím věrnostních programů nabízejí čipové karty také výrazné možnosti snížení nákladů pro obchodníky, kteří čipové karty při platbách akceptují. Jelikož lze většinu čipových karet autorizovat off-line bez ztráty zabezpečení, přispívá čipová technologie karet a terminálů výrazně ke snížení transakčních nákladů na zpracování a dálkovou komunikaci," řekl generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku a Slovensko Ján Čarný.

Čipové technologie přinášejí celou řadu vylepšení. První z nich je vyšší ochrana dat uložených na platební kartě, díky nimž se snižuje možnost zneužití karty. Díky technologii čipu EMV jsou platební karty velmi obtížně padělatelné a metoda ověření držitele karty do značné míry eliminuje riziko zneužití odcizené platební karty. Výhodou jsou také úspory nákladů na straně bank a obchodníků, kteří přijímají platební karty. Většinu čipových karet lze autorizovat off-line bez ztráty zabezpečení. Čipová technologie karet a terminálů může výrazně přispět ke snížení transakčních nákladů na zpracování a dálkovou komunikaci.

"Čipy v platebních kartách jsou multifunkční. Díky tomu na ně lze nahrát nejrůznější informace od zdravotního stavu držitele karty přes elektronický podpis až po aplikace věrnostních programů, v jejichž rámci držitel karty například sbírá věrnostní body za nákupy v určité síti maloobchodních prodejen," dodal manažer Visa Europe pro Českou republiku Miloslav Kozler.

Síť bankomatů jako důležité kontaktní místo s klientem
Bankomatová síť GE Money Bank (365 bankomatů) je čtvrtá největší v České republice. GE Money Bank chce počet bankomatů do konce roku 2005 zvýšit na 390. Cílem GE Money Bank je vytvořit takovou bankomatovou síť, aby klienti měli vždy možnost výběru hotovosti z jejího bankomatu. Proto jsou bankomaty umisťovány v exponovaných místech, jako obchodní centra či nákupní zóny. Ještě počátkem roku 2001 měla přitom banka 70 bankomatů, změna na současných 365 tak představuje růst na více než pětinásobek. GE Money Bank používá bankomaty Wincor Nixdorf, které svými technologickými parametry umožnili akceptaci čipových karet i nasazení dalších služeb.
Pro GE Money Bank představují bankomaty nejen nástroj pro výběr hotovosti, ale také důležité kontaktní místo banky s klientem a tomu odpovídá i vývoj v oblasti služeb, které jsou prostřednictvím bankomatů nabízeny. Bankomaty banka vnímá jako další kanál přímého bankovnictví, jako je například mobilní nebo internetové bankovnictví, a tomu přizpůsobuje služby, které na bankomatu nabízí.

Kromě obvyklých služeb lze na bankomatech GE Money Bank využít například unikátní službu Infolimit, díky níž mohou klienti ihned zjistit, kolik peněz je jim banka připravena okamžitě půjčit prostřednictvím Expres půjčky, kontokorentu Flexikredit či kreditní karty MoneyCard. Prostřednictvím bankomatu GE Money Bank lze zároveň o půjčku i požádat, tato služba je navíc k dispozici nejen klientům GE Money Bank, ale i všech ostatních bank. GE Money Bank je jedinou bankou v ČR a v Evropě, která takovou službu nabízí.

Eva Chaloupková,
manažerka komunikace GE Money Bank