Co je VPN?

Za anglickou zkratkou VPN se ukrývá technologie česky nazývaná „virtuální privátní síť“ (Virtual Private Network). Jedná se o nástroj chránící Vaše online soukromí při pohybu na internetu.

Princip VPN

Kdykoli se ze svého počítače nebo chytrého telefonu připojujete na internet, odcházejí z Vašeho zařízení nejrůznější data. Pokud jste se připojili prostřednictvím nezabezpečené Wi-Fi sítě, např. v internetové kavárně nebo na letišti, může si všechna Vaše odesílaná data včetně hesel apod. prohlížet potenciální hacker. Pokud však využíváte nástroj VPN, jsou všechna data, jak odchozí, tak příchozí zašifrována. Tím jsou pro každého nezvaného hosta nečitelná.

VPN má ve světě informačních technologií poměrně široké využití. Díky anonymitě, kterou poskytuje svým uživatelům, umožňuje bezpečnější práci s důležitými aplikacemi chráněnými jménem a heslem, jako jsou právě internetové bankovnictví a další.

Jak nastavit VPN

Nejprve je zapotřebí zvolit si nějakého poskytovatele VPN. Se samotným nastavením pak pomůže příslušný technik, pokročilejší uživatel si VPN nastaví sám. Existují i bezplatné VPN, ale ty se pro trvalejší seriózní ochranu soukromí moc nehodí. Velcí poskytovatelé VPN zaručují lepší bezpečnost, za své služby si však většinou účtují pravidelné poplatky.

Stále máte otázky?

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz? Napište nám.

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 hodnocení klienty 4,8/5