Co je PRIBOR?

PRIBOR je zkratka pro anglický termín „Prague Inter Bank Offered Rate“. Jde o průměrnou mezibankovní úrokovou sazbu, za kterou si banky na českém trhu mohou navzájem mezi sebou poskytovat úvěry.

Tuto úrokovou sazbu stanovuje každý pracovní den organizace Czech Financial Benchmark Facility (CFBF) na základě vstupních dat, které poskytuje skupina předních českých bank. CFBF je administrátorem autorizovaným podle EU regulace BMR (Benchmark regulation) a uvedeným v registru Evropského orgánu pro cenné papíry a trhy (ESMA).

O čem PRIBOR vypovídá? Skrze průměrné sazby, které jsou banky ochotny nabízet na mezibankovním trhu za úvěry, se odvozuje hodnota peněz na trhu. Podle toho se orientují finanční i nefinanční firmy, všichni investoři stejně jako ti, kdo se chystají pořídit si úvěr.

 

Stále máte otázky?

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz? Napište nám.

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 hodnocení klienty 4,8/5